Köstendil'de ecdat yadigarı iki cami (video)

Bulgaristan’ın tarihi kentlerinden Köstendil’de Osmanlı dönemine ait iki mabet bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet Camii bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunurken, 16. yy'dan miras Ahmet Bey Camii ise restore edilmiş.

Köstendil'de ecdat yadigarı iki cami (video)

Bulgaristan’da Osmanlı'dan miras eserlerin bulunduğu yerlerden biri de Köstendil kenti. Kent, ülkenin güneybatısında Makedonya sınırına yakın bir yerde bulunuyor. Birçok tarihi eserin restore edildiği Köstendil’de, Fatih Sultan Mehmet Camii ise kaderine terk edilmiş durumda. Yılların ve insanların sorumsuzluğuyla bugün ne tadilat, ne tamirat işleri yapılıyor. Bulgaristan kültür anıtı olmasına ve Bulgaristan ile Türkiye arasında dini ibadet yerlerinin tamiratı için var olan anlaşmaya rağmen, caminin restorasyonu yapılmıyor.

Köstendil’de virane bir halde olan Fatih Mehmet Camii’yle ilgili hatıraları hâlâ saklayan kişiler var. Özellikle ibadete açık olan yılları, Köstendil’de yaşayan Türkler anlatıyor. Köstendil kentinde yaşamını süren İzzetin Ali, Fatih Sultan Mehmet Camii’nin son imamının oğlu. 1948 yılında Şumnu ilinden Sofya’ya, oradan da Köstendil’e imam tayin edilen babası Ahmet Hoca ile beraber, çocukluğu camide geçmiş. İzzetin Ali, camide namazların kılındığı ve imam babasının sarıkla gezdiği eski günleri yâd ediyor: “Benim buraya gelmem 1951’de. Babam geldi 1949’de buraya, camiye imam. Fakat 89’dan önce komünistler geldiler, uğrattılar bizi camiden, cami çalışıyordu. 89’dan evveli bozdular onu. Geldiler, uğrattılar bizi içerden, ne kilim kaldı, hepsini yok ettiler. Kilimlerini, minberini, yukarıda teras gibi şey vardı, kadınların namaz kılması için. Bütün caminin içini yok ettiler. Bütün içini kazmışlar, altın arıyorlardı. Caminin içine giremiyoruz şimdi. Ne de yapıyorlar onu.”

Babasının Şumen’de Nüvvab Mektebi’ni bitirdikten sonra 1948’de bu camiye imam olarak tayin edildiğini kaydeden İzzetin Ali, “Ondan önce Preslav’da imamdı, sonra geldi Sofya camisine. 49 senesinde babamı yolluyorlar buraya imam. 49’dan beri vefat edince hep burasının imamıydı” diye konuştu.

Caminin üstündeki kurşunların tümüyle indirildiğini, yaklaşık 20 tonluk kurşunu satıp parasını aldıklarını kaydeden İzzetin Ali, “Üstüne bir parmak çimento, beton vurdular bitirdiler işi” ifadelerini kullandı. Fatih Sultan Camii, Köstendil'deki diğer Osmanlı mirası tarihi eserler gibi eski ihtişamına kavuşacağı günleri bekliyor.

Köstendil'de 16. yy'dan günümüze değin ayakta kalmayı başaran bir Osmanlı yapısı daha var: Şehir merkezinde Roma termalleri ve Çifte Banya hamamının yanında yükselen Ahmet Bey Camii. 1575'te Türk akıncılarının Balkan Seferleri sırasında kurulan cami, dönemin mimari ve tarihi özelliklerini taşıyor.

Avrupa Birliği fonları yardımıyla restore edilen ve “Ulusal Öneme Sahip Tarihi Anıt” statüsü alan komplekste, caminin varlığına dair belirtici bir ifade ise yer almıyor. Cami bakımlı ve restore edilmiş bir halde ancak bugün bölge müzesine bağlı olarak, sergi salonu olarak çalışıyor.

Bu arada 2010 yılında AB Fon kaynaklarıyla bütün bu kompleks "Roma Termalleri" adı altında restore edildi. Şimdilerde de, burada bölge etnik ve etnografya özelliklerini taşıyan bir sergi teşhir ediliyor.

Büyük depremde yıkılan minaresi yeniden inşa edilmeyen Ahmet Bey cami, 1968'de kültürel miras listesine alındı. Köstendil halkı ve tarihçiler, camiinin eski bir kilisenin yıkılıp, üzerine kurulduğunu iddia ediyor. Bulgaristan Başmüftlüğü ise caminin Müslümanlara iade edilmesi için mahkemeye başvursa da henüz bu taleplerine cevap alabilmiş değil.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Nisan 2015 Çarşamba 10:50 Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2015, 10:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26