Kosova'nın yorgancı ailesi (video)

Balkan coğrafyasında genç kızların çeyizlerinin vazgeçilmezi yorganlar, yüzyıllardır aynı özenle binbir emekle işleniyor. Prizren'de bir aile ve Üsküp'teki üç dükkan geleneği ayakta tutmaya çalışıyor. Birbirinden göz alıcı yorganlar nasıl hazırlandığını yerinde müşahede ettik. Gülay Krasniç yazdı.

Kosova'nın yorgancı ailesi (video)

Balkanların Osmanlı şehri Kosova'da hâlâ yaşatılan bir meslek yorgancılık. Kosovalı genç kızların çeyizlerinin de en özel parçası olan Yorganlar Osmanlı Dönemi’nden bu yana binbir emekle işlenmeye devam ediyor.

Kosova’da eskiden daha yaygın olan yorgancılık mesleğini, şimdilerde ise sadece bir aile sürdürüyor. Zanaatler şehri Prizren’deyiz. Buradaki birçok zanaat kaybolmaya yüz tutarken önemli zanaatlerden biri olan yorgancılık hâlâ sürdürülmeye devam ediyor. Bunu yapan Ukalo ailesi de bu geleneği sürdürmeyi hedefliyor. bu arada buradaki el işi yorganların yanısıra yine el işlemesi kasvesler, el işlemesi örtüler de yine bu geleneğin önemli sembolleri durumunda.

BİNBİR EMEKLE YAŞATIYORLAR

Aile, 1950'li yıllardan bu yana zahmetli ve de özel ilgi isteyen yorgancılık mesleğini ayakta tutmaya çalışıyor. Binbir emekle, günlerce işlenerek dikilen yorganların yerini artık makinada dikilen yorganlar alsa da Ukalo ailesi bu mesleği yaşatmaktaki azmini devam ettiriyor.

Türk kültürüne has motiflerin işlendiği yorganlar, özel kumaşlar ile hazırlanıyor. Ukalo aile de nesilden nesile bu mesleği canlı tutmaya çalışıyor. Prizren geleneklerine göre düğünlerin ve çeyizlerin olmazsa olmazı olan yorganlar usta eller tarafından bu şekilde yaşatılmaya devam ediliyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 11:15
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13