Kosova'nın İlk Müze Evi (video)

Balkanlar’ın gözdesi Kosova'nın Şar Dağı eteklerine kurulu Prizren kenti, tarihi dokusuyla kültürel mirasını koruyor. Osmanlı’nın Prizren’e bıraktığı en güzel örneklerden biri de ilk bakışta Safranbolu'nun tarihi evlerini anımsatan Osmanlı evleri.

Kosova'nın İlk Müze Evi (video)

Kosova'nın kadim kenti Prizren, Osmanlı hakimiyetinden kalan izlerini bugün halen yaşatıyor. Camileri, medreseleri, tekke ve türbelerinin yanı sıra kent, tarihi Osmanlı evleriyle de göz kamaştırıyor.

1950'li yıllarda yaşanan göç dalgasından sonra kaderine terk edilen bu evlerin onlarcası artık yeniden restore ediliyor. Prizren Belediyesi tarafından ihya edilen bu tarihi evlerin bir kısmında kentin yerlileri yaşamını sürdürürken, büyük çoğunluğu kullanılamaz halde. Yeni görünümüne kavuştuktan sonra bazı evlerse müze olarak hizmet vermeye başladı.

Kosova'da müze evler denildiğinde akla ilk gelen Gilan kenti oluyor. Zira burada benzerlerinden farklı özelliklere sahip bir müze ziyaretçilerini karşılıyor. Doktor Şefket Mehmet'in eski eşyaları toplama merakı zamanla bunları bir müzede sergileme isteğine dönüşüyor. Böylece Şefket Mehmet Kosova'nın ilk ev müzesi unvanına sahip olacak yapının temellerini atıyor. Şimdilerde bu müzede yaklaşık 12 bin resim bulunuyor. 2 bin 500'den fazla tarihi eserin gün yüzüne çıkartıldığı müze, evin bahçesine kurulu.

Gilan'ın kültürüne ve geleneklerine ışık tutan bu ev müze, alanında ilk ve tek olma unvanına sahip. Müzede aynı zamanda aile yadigarı eşyalar, eski paralar, giysiler, radyolar, fotoğraf makineleri ve ibrikler de koleksiyondaki yerini almış durumda.

Prizren'de bir müze

Kosova için ayrıcalıklı bir yere sahip bir diğer müzeyse Prizren Birliği Müzesi. Şehrin merkezinde Maraş köprüsünün hemen yanındaki Bayraklı Camii’nin karşısında yer alan müze, iki bölümden oluşuyor. Prizren Belediyesi himayesi altında ziyaretçilere açılan müze turistlerin de ilgi odağı.

Yapı Prizren'in ilk belediye binası ve tarihi Osmanlı evlerinin seçkin örnekleri arasında. Müzenin giriş kısmında bağımsızlığın ilanında yer alan liderler ve müzenin dünden bugüne geçirdiği evreler fotoğraflarla ele alınıyor. Girişin diğer tarafında ise tarihi kitapları görmek mümkün.

Müzede Kosova anayasasıyla ilgili notlar ve döneme ait mektuplarda ziyaretçilere sunuluyor. Farklı mimari yapısıyla ve ihtişamıyla göz dolduran Prizren Birliği Müzesi, gelenek ve göreneklerin bekçisi Osmanlı dönemine ait tarihi evler, Prizren'in Kosova'da en çok ziyaret edilen noktalardan biri olmasını sağlıyor.

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 02 Ağustos 2016 Salı 10:40 Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2016, 10:40
banner25
YORUM EKLE

banner26