Kosova'nın her şehri güzellikte yarışıyor (video)

Osmanlı devletinin yüzyıllar boyunca hüküm sürdüğü Kosova şehirleri, o döneme ait çok sayıda eseri muhafaza ediyor. Yakova ve Ferizovik de Osmanlı mirası yapıların yükseldiği şehirlerden ikisi...

Kosova'nın her şehri güzellikte yarışıyor (video)

Balkanlar'ın incisi Kosova'nın her kentinde farklı bir tarihi dokuya rastlamak mümkün. Tarihi camilerle bezeli şehirler Osmanlı mirasını saklıyor. Mimari yapılarıyla dikkat çeken Yakova da camileriyle ünlü şehirlerden biri.

Bir çok tarihi eserin yanı sıra, kent merkezinde yer alan Hadum Ağa Camii, Yakova icin ayrı bir öneme sahip. Zira cami, Yakova'nın kuruluşunun da bir simgesi... 1595 yılında Süleyman Hadum Ağa tarafindan inşa etirilen cami şehrin ilk yapılarından biri.

Merkezine camiyi alan mahallelerin sonradan oluştuğu biliniyor. Hadum Ağa Camii ayrıca Selçuklu döneminden Osmanlı mimarisine geçişin Kosova'daki tek örneği olarak da sayılıyor. Cuma Camii olarak da adlandırılan mabedin ilk restorasyonu 200 yıl önce yapılmış. Yüksek ve işlemeli kubbesi 8 ana direğe bağlı olan cami, 15- 17. yüzyıla ait duvar işlemeleri ile göz kamaştırıyor.

Yeni Kent olarak adlandırılan Ferizovik'te de çok sayıda tarihi eser mevcut. Ferizovik'in tam merkezinde yükselen iki yapı ise Kosova'nın çok kültürlü yapısına örnek teşkil ediyor. Burada cami ve kilise aynı avluda yer alıyor. Yanyana dizilen Merkez Cami ve Ferizovik Ortodoks Kilisesi bölgedeki dini hoşgörüyü de simgeliyor.

Ferizovik'i saat kulesi, cami, türbe ve kilise gibi tarihi eserler çevreliyor. 2. Dünya Savaşı sonrasında yeniden onarılan, Kosova Savaşı'nda ise son anda yok edilmekten kurtarılan Merkez Cami ve bazı diğer eserler halen varlığını koruyor. Yok olmaya yüz tutan tarihi eserlerin yenilenmesi adına da çabalar sürüyor.

Kosova'daki camilere her yıl bir yenisi daha ekleniyor. Bu yıl içerisinde Kosova'nın en büyük camisinin de inşasına başlanması bekleniyor.

Prizren'in tarihi evleri

Kosova'nın Osmanlı'dan miras eserlerle bezeli bir diğer kenti de Prizren. Osmanlı mimarisinin nadide örnekleri kabul edilen tarihi evler de bu mirasın bir parçası. Prizren'in sokaklarında sıra sıra uzanan evler tarihi, geleceğe taşıyor. Osmanlı evleri, ilk bakışta Türkiye'deki Safranbolu'nun tarihi evlerini anımsatıyor. Uzun yıllar Osmanlı hakimiyeti altında kalan şehir, cami, tekke ve türbelerinin yanı sıra bu evlerle göz kamaştırıyor.

Kosova'da 1956-1958 yılları arasında yaşanan göçler nedeniyle Türk nüfusun büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kaldı, Osmanlı'dan miras evler de kaderine terk edildi. Yok olmaya maruz kalan birçok ev yeniden restore ediliyor. Çalışmaları tamamlanan evlerse müze olarak hizmet veriyor.

Yüzyıllar boyunca ayakta dimdik duran Osmanlı evleri bu geleneğin bekçisi sayılıyor. Paçarizi ailesine ait 250 yıllık ev de Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden sayılıyor. Osmanlı dönemi ağalarından Adem Ağa'nın evi olan bu ev paşa evi olarak biliniyor. Priştine'nin Koraga Mahallesi'nde yani şehrin tam merkezinde yer alan ev UNESCO'nun koruması altında. Bugüne kadar sadece çatı kısmının yenilendiği evin en kısa zamanda restore edilmesi bekleniyor.

Osmanlı dönemine ait evlerdeki simgelerden biri de taş ocaklar. Taş ocak o döneme ait kaplarla birlikte muhafaza ediliyor. Evin avlusunda yer alan şadırvan çeşmesi de dikkat çeken unsurlardan.

Tarihten bugüne Kosova'nın köklü ailelerinin yaşadığı bu evler bir dönemin yaşam kültürüne de ışık tutuyor. Turistlerin ilgi odağı olan evler, tarihi dokularıyla, şehrin kültürel mirasları arasında varlığını koruyor.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2016 Perşembe 15:23 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 15:23
banner25
YORUM EKLE

banner26