Kosova'nın harikulade mimariye sahip tekkeleri (video)

Osmanlı'nın Kosova'ya emanet ettiği tekkeler, aradan geçen yüzyıllara rağmen varlığını sürdürüyor. İslamiyet'in yayılmasında rol üstlenen Kosova’daki tekkeler, mimarileriyle de göz dolduruyor.

Kosova'nın harikulade mimariye sahip tekkeleri (video)

Kosova, İslam mimarisinin seçkin örnekleriyle bezeli bir Balkan ülkesi. Ülke, yüzyıllara meydan okuyan camileri, türbeleri ve tekkeleriyle Osmanlı'dan devraldığı kültürel mirası muhafaza ediyor.

İslamiyet'in bu topraklarda yayılmasındaki en önemli faktörlerden biri olan tekkelere hemen her şehirde rastlanıyor. Bu tarihi tekkeler yeniden restore edilmeye hazırlanıyor. Saraçhane Tekkesi, Prizren'de bulunduğu mahalleyle aynı ismi taşıyor. Tekke 16. yüzyıldan beri faal olan bir manevi merkez, bir Halveti tekkesi.

Döneminin ileri gelenlerinden Şeyh Osman tarafından kurulan tekke iki bölümden oluşuyor. Restorasyon kapsamında giriş bölümünün genişletilmesi ve içinin yeniden düzenlenmesi ve avludaki  çeşmelerin tamir edilmesi planlanıyor. Tekkede Şeyh Osman'ın yanı sıra 9 önemli şahsiyetin de türbeleri de yer alıyor. 

Yakova da tekkeler şehri

Kosova'nın tekkeler bakımından zengin diğer bir şehri ise Yakova. Tekkeler şehri olarak anılan Yakova, bu özelliğiyle yalnızca Kosova'da değil Balkanlar’da öne çıkan şehirlerden biri. Bu eski şehrin neredeyse her sokağında rastlanan tekkelerin önemli bir kısmı Kosova savaşında gördüğü zararı telafi etmeye çalışıyor. Yok edilmeye çalışılan tarihi yapılar gibi, tekkeler de Sırplar’ın zulmünden nasibini almış. Yakılan, yıkılan tekkelerin birçoğu yeniden inşa edilip onarılıyor.

Restorasyonu planlanan tarihi tekkelerden biri de Şeyh Zeynelabidin Tekkesi. Kuruluşu 1730 yılına uzanan tekke bugünkü görünümünü 1856 yılında almış. Balkan tekkeleri arasında mimarisiyle müstesna bir yere sahip olan yapı, şehirdeki taş han evleri anıdırıyor.

Duvar işlemeleri ile de dikkat çeken tekkenin bu yıl içerisinde yenileme çalışmalarının başlatılması bekleniyor. Tekkenin hemen yanında Sâdî tarikatının Yakova'daki önemli isimlerinden biri olarak bilinen Şeyh Zeynelabidin'in türbesi yer alıyor.

Türbe ve tekkenin Yakova'nın yanı sıra diğer şehirlerden ziyaretçileri var. Ayrıca, tekke sadece Kosova'dan değil, Arnavutluk ve Makedonya gibi birçok Balkan ülkesinden gelenleri de ağırlıyor.

Resimleri büyütmek için üzerlerini tıklayınız.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 02 Mart 2016 Çarşamba 11:58 Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 11:58
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülşah Sipahioğlu
Gülşah Sipahioğlu - 4 yıl Önce

Okuduğum bilgilendirici, güzel yazılardan biri. Şeyh Zeynel Abidin Büyük dedemdir. Kendisi ile ilgili okuduğum güzel bir yazıydı. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

banner26