Kosova'nın gözdesi keçe külahlar (Video Haber)

Balkan coğrafyasının ve Kosova'nın geleneksel sembolü keçeden imal edilen külahlar, bir çok anlamlar taşıyan renk ve şekillerde satışa sunuluyor.

Kosova'nın gözdesi keçe külahlar (Video Haber)

 

Balkan coğrafyasının  ve Kosova'nın millî sembolü külahlar, Arnavutçada plisa veya takke olarak isimlendirilmektedir. Her biri renkleri ve şekillerine göre farklı manalar taşıyan külahlar, Kosova'nın bazı köylerinde halen yaygın olarak kullanılıyor. Kosova'nın her bölgesinde farklı şekillerde kullanılan külahların döneme göre kullanımı farklılık göstermiştir. Beyaz külah, Arnavut geleneğinde hürriyetin sembolü olarak kabul edilmektedir.

Her biri el işi olarak hazırlanan keçe külahlar arasında hürriyet arayan Arnavutların sembolü olarak bilinenleriyle birlikte, dervişlerin giydikleri de mevcuttur. Geleneksel Arnavut külahları erkekler için daha yuvarlak, kadınlar için ise daha kısa ve küt olarak kullanılmaktadır. Hem kadın hem de erkekler için kullanılan külahlarda ise beyaz tercih ediliyor.

Geleneksel külah yapımında yaklaşık 100 yılı geride bırakan Curcialo ailesi üç nesilden bu yana keçe külah yapımını yaşatıyorlar. Çeşit çeşit şapkaların çoğunlukta bulunduğu Yeton Curcialo'nun dükkânında külahların yanı sıra, sünnetlik elbiseler, Kosova düğünlerinin olmazsa olmazı yöresel kıyafetler de satılıyor. Boşnak kültürüne ait yöresel külahların da bulunduğu dükkânda en fazla Skenderay, Dragas ve Kosova külahları talep görüyor.

 

 

Gülay Krasniç bildirdi

Yayın Tarihi: 11 Haziran 2013 Salı 14:40 Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 14:44
banner25
YORUM EKLE

banner26