Kosova'nın en görkemli yapılarından biri (Video Haber)

Priştine’deki arkeoloji müzesinde Kosova tarihi için mühim olan 30 binden fazla tarihî eser gözler önüne seriliyor.

Kosova'nın en görkemli yapılarından biri (Video Haber)

 

Priştine’de bulunan Kosova Arkeoloji müzesi, Osmanlı’nın Balkanlar’da miras bıraktığı kültürel eserlere yüzyıllardır evsahipliği yapan önemli yapılarından biridir. Savaşlara, zamana, yağmura, kara ve soğuğa direnen bina, 1949'da inşaa edilmesine rağmen müze olarak kapılarını 1980'den sonra açtı. Balkan coğrafyasının önemli ülkelerinden Kosova tarihi ve kültürüne ışık tutan müzede 30 bin eser sergileniyor.

Balkan mimarisi ile göz dolduran Kosova müzesinde arkeolojik eserlerin yanı sıra etnolojik eserler de dikkat çekiyor. Ülkenin en görkemli yapılarından olan ve iki kata yayılan Kosova arkeoloji müzesinde ülkenin geçmişten bugüne kadar olan tarihi ve gelenekleri farklı tekniklerle canlandırılıyor.

Müzenin iki avlusunda ise Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan mezarlar ziyaretçilerin ilgisini özellikle çekiyor.

Kosova arkeoloji müzesi bünyesinde görev yapan 47 arkeolog birçok eseri gün yüzüne çıkarmak için çalışıyor. Müze Müdürü Şefik Gaşi “Kosova'nın en mühim binalarından biri olan müze memleketimizin tarihini teşkil ediyor. Yaşanmışlığın bir ispatı bu müzedeki eserler. Burada 30 bin eser bulunuyor, bunlardan bir çoğu arkeologlar tarafından temizlenerek yakın bir tarihte sergilenmeyi bekliyor” diyor

Zaman zaman başka sergilere de evsahipliği yapan arkeoloji müzesi bünyesine kattığı yeni parçalarla ülke tarihe tanıklık etmeyi sürdürüyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 14:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13