Kosovalıların asırlık kıyafetleri (video)

Kosovalılar'ın düğün ve bayram gibi özel günlerde giydikleri asırlık kıyafetler, bugün Prizren'deki bir dükkanda yaşatılıyor. Ülkedeki geleneksel kültürün simgesi olan yöresel kıyafetler Arnavut halkının vazgeçilmezi.

Kosovalıların asırlık kıyafetleri (video)

Kosova'da geleneksel kültürün en güçlü tanıkları ve kanıtı yöresel kıyafetler. Hepsinin ayrı bir geçmişi ve birbirinden farklı hikayeleri var. Diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi Kosova'da da geleneksel kıyafetler renklere ve kullananların yaşlarına göre farklılık gösteriyor.

Geleneğe göre yeni evliler daha renkli kıyafetler giyerken, evlilik yaşına gelen genç kızlar sade elbiseler tercih ediyor. Erkek kıyafetlerinin çoğunda uzun gömlek, şalvar pantolon ve pantolonla aynı kumaşta olan yelek kullanılıyor. Bele takılan kırmızı renteki yünden kemer de kıyafeti tamamlıyor.

Kadınlarsa genellikle uzun elbise üzerine bele bağlanan yünden geniş kemer ve yine beldeki kemerle aynı renkteki yün yelek giyiyor. Cityan isimli şalvarlar, gömleğin üstüne giyilen el işi yelekler Kosova'nın bugün de kullanılan yöresel kıyafetlerinin en önemlileri arasında yer alıyor. Kıyafet, başa bağlanan kırmızı eşarp ve boyuna asılan gösterişli gümüş takılarla tamamlanıyor.

Kosova folklorunun ayrılmaz parçaları

Hem erkek hem de kadınların giydiği bu geleneksel kıyafetler günümüzde halen düğünlerde kendini gösteriyor. Prizren'deki yöresel kıyafet dükkanları, bu geleneksel kültürün yaşatılmasında önemli bir rol oynuyor. Prizren'deki geleneksel kıyafetler üreten dükkan sahiplerinden biri de Didare Süleymani. Dükkanında bulunan kıyafetlerin hepsi el işi. Kaftanlar, gelinlerin başına taktıkları tasves isimli boncuklu şapkalar, sırmadan yapılan el işi yelekler dükkanı süslüyor.

Didare Süleymani çalışmaları ve geleneksel kıyafetlerle ilgili şu şekilde konuştu: “Geleneksel kıyafetlerin sürdürülmesi beni çok mutlu ediyor. Bunun için elimden geleni yapıyorum. Ailemden kalan bu geleneği sürdürmek istiyorum. Yöresel kıyafetler yaş ve yöreye göre değişiyor. Gelenekler aynı olsa da, her yaş için farklı el işlemeleri ve modeller hazırlanıyor. Fakat hepsinin geçmişi ortak, bu yüzden bütün bu görmüş olduğunuz kıyafetler geçmişi simgeliyor.

Mesela sizin üzerinizde bulunan bu kıyafet gelinlik kızların ya da yeni evlenmiş gelinlerin kıyafeti. El işlemesi mintan, üzerinde kırmızı yelek, alt kısmında bohça, bohçayı da fistan yani eteklik tamamlıyor. Bele takılan poyaz yani el işlemesi kemerler de kıyafetimizin son parçası oluyor. Kıyafetin en göz alıcı tarafı ise gerdanlık. Eski dönemlerde annelerimizin çok fazla kıyafet alacak Maddi güçleri yoktu. Hepsini kendi elleriyle işlemişler, bu da bize miras bir gelenek olarak kaldı.”

Kosova'da Dragas, Gora Brod, Drenitsa bölgelerine has kıyafetlerin yanı sıra Rahovec, Opoya, Dugacin'e ait geleneksel kıyafetler de büyük ilgi görüyor. Kosova folklorününün ayrılmaz parçası kabul edilen geleneksel kıyafetler, yalnızca düğünlerde değil, bağımsızlık kutlamaları, ve milli bayramlarda da kendini gösteriyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 15:34
YORUM EKLE

banner19