Kosovalılar Mehmet Akif'i andı (video)

İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, vefatının 77. yılında Kosova'da anıldı. Düzenlenen panelde, milli şairimizin kişiliği ve eserleri ata diyarında katılımcılarla paylaşıldı. Gülay Krasniç yazdı.

Kosovalılar Mehmet Akif'i andı (video)

 

 

İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif vefatının 77. yılı vesilesiyle Kosova'da anıldı. Akif'in babasının doğduğu topraklarda düzenlenen panele, Türkiye ve Kosova'dan çok sayıda isim katıldı. Panelde Mehmet Akif'in hayatı ve kişiliği anlatıldı ve şiirler okundu. 

Priştine ve İpek Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri tarafından gerçekleştirilen, "Mehmet Akif Ata Diyarında Anılıyor" panelinde, milli şairin kişiliği ve eserleri katılımcılarla paylaşıldı.

Mehmet Doğan da katıldı

Mehmet Akif'in vefatının 77. yıldönümü için düzenlenen etkinliğe, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Mehmet Doğan ve Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Fidan da katıldı.

Panelin ilk bölümünde akademisyenler, Türk edebiyatında özel bir yeri olan Mehmet Akif’in bilinmeyen yönlerini değerlendirdi. Panelde Türkiye’den İbrahim Eryiğit, Vahab Akbaş ile Kosova’nın tanınmış şairleri Zeynel Beksaç ve Taner Güçlütürk de yer aldı. Şairler panel kapsamında Türkçenin yanı sıra Arnavutça ve Boşnakça şiirler okudular.

Uluslar arası boyuta taşınacak

Mehmet Akif'in babasının doğduğu topraklardaki panele, İpekliler büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık iki saat süren etkinliğin, önümüzdeki yıldan itibaren genişletilmesi ve uluslararası bir boyuta taşınması hedefleniyor.

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 13:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26