Kosovalılar ebru sanatını çok sevdi (video)

Yunus Emre Enstitüsü'nün Balkanlar'da düzenlediği ustadan çırağa projesiyle gelenekli Türk el sanatlarının gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor. Prizren'de ebru sanatını öğrenmek isteyenler için de atölyeler açılıyor. Ebru sanatıyla burada tanışan kursiyeler, bu sanattan bir daha kopmak istemiyor.

Kosovalılar ebru sanatını çok sevdi (video)

Kosova’da Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen "Geleneksel Türk El Sanatlarının İhyası" projesi 2. yılını tamamlamak üzere. Proje kapsamında ''Ustadan Çırağa'' etkinliği 5 Balkan ülkesinin farklı şehirlerinde gercekleştiriliyor.

Kosova'nın tarihi kenti Prziren'de 2 yıldan bu yana düzenlenen atölye çalışmalarından biri de ebru kursları. Ebru hocası Zafer Kıyıcı, projeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: "2 yıldan beri Kosova'dayız. Epipeg, Priştine, Prizren olmak üzere 3 şehirde ders veriyoruz. Prizren’de sadece ortalama 150’ye yakın öğrencimiz var. Çocuk grupları ve büyük grupları olmak üzere. Buradaki ilgiden çok memnunuz. Tüm ebru çeşitlerini klasik tarzda burada öğretmeye çalışıyoruz."

Ebrunun ne olduğunu daha önce bilmiyordum

Ebruyla ilk defa tanışan öğrencilerin de kurslara ilgisi oldukça yoğun. Ebru kursunda eğitim gören bir Boşnak, kurs ve ebru sanatı ile ilgili hissiyatını şu cümlelerle ifade etti: "Ben 69 yaşındayım, emekliyim ve evde oturmaktan çok sıkılıyordum. Bu kursa iki yıl önce katıldım. Ebru benim için bir tutku haline geldi. Renkler bana göre hayatı anlatıyor. Kursa oğlumla birlikte geliyoruz. Eşim ilk başta elbiselerimizi kirlettiğimiz için kızıyordu. Şimdi o da çalışmalarımızı çok seviyor. Bir çok çalışmaya imza attım. Oğlumla birlikte ileride kendimize ait bir sergi açmayı da düşünüyoruz."

Ebru kursuna katılan bir diğer öğrenci de, kursa katıldığı için çok mutlu ve şanslı olduğunu vurgularken sözlerine şu şekilde devam etti: “Hocamız da bizi burada her Cumartesi bekliyor. Bazen de bizlere sürprizler yapıyor. Burada hem öğreniyoruz hem çalışıyoruz hem de birbirimizle arkadaş oluyorum. Ebrunun ne olduğunu daha önce hiç duymamıştım. Ama Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki kurslara önce ablam geldi ve bana da söyledi. Çok memnun oldum buraya geldiğim için.”

Kurs sonunda yıl boyunca hünerlerini sergileyerek kursu tamamlayan öğrencilere sertifika takdim edilecek. Açılması düşünülen sergi ile de öğrencilerin yaptığı çalışmalar sergilenecek.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 11:25
YORUM EKLE

banner19