Kosovalı sanatçılar Prizren'de işbaşında (Video Haber)

Kosova'da ‘Prizren’i güzelleştirelim’ etkinliği kapsamında geçtiğimiz yıl başlatılan proje ile ülkenin bir çok bölgesinden kente gelen ressam ve fotoğrafçılar şehrin duvarlarını çeşitli figürlerle süslüyor.

Kosovalı sanatçılar Prizren'de işbaşında (Video Haber)

 

“Prizren'i güzelleştirelim” sloganı ile yola çıkan Kosovalı sanatçılar, kentin tarihi sokaklarını ve duvarlarını renklendiriyor. Prizren’in genç ressamları ve fotoğraf sanatçıları Taşköprü ve Mavi Köprü’yü kapsayan proje ile köprü altındaki tarihi duvarları sanat eserine dönüştürüyor. Projede yer alan Prizrenli genç sanatçıların sihirli ellerinden yansıyan eserler sayesinde, kentin farklı bir görünüme kavuşmaya hazırlanıyor. Projede Arnavut sanatçıların yanı sıra Boşnak sanatçılar da yer alıyor.

Etkinliğe katılan sanatçılardan Miralen Fazlıya, başlangıçtan bu yana projede yer alanlardan biri olduğunu ve bundan dolayı mutlu olduğunu söyledi: “Çünkü bu faaliyetler sayesinde en azından şehrimizin farklı bir görünüm kazandığını düşünüyorum. Geçen yıl, köprünün diğer tarafındaki duvarlarda, farklı çizimlerimiz yer aldı. Çalışmalarımıza, ilk olarak köprünün diğer tarafından başladık. Geçen yıl yine iki ay kadar bir çalışmanın ardından, güzel resimler çizdik. Bu da bana göre şehrimize farklı bir hava katıyor.” Fotoğraf sanatçısı Almira Rahmani de kendisinin de projede yer alanlardan biri olmaktan ve ilk günden beri diğer sanatçı arkadaşlarıyla birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyledi. Rahmani, “Burası benim de sehrim ve biz sanatçıların çizdiğı resimlerle inanıyorum ki Prizren, daha da güzel bir görünüm kazanacak. Şehrimizin farklı bir tarihi dokusu var, biz de elimizden geldiğince bu dokuyu bozmamaya, aksine güzelliğine güzellik katmaya çalışıyoruz. Umarım Prizren halkı çalışmalarımızı beğenecektir” diye konuştu.

Proje kapsamında renklendirilen duvarlarda en çok işlenen konu ise kadınlar... Duvara yerleştirilen kadın figürleri ile kadın haklarına dikkat çekmek amaçlanıyor.

Kosovalı sanatçıların şehri renklendirme projesi 15 Ekim'de son bulacak.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2013, 15:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13