Kosova'da Prizrenli Şem'î konferansı (video)

Priştine ve Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezleri, "Osmanlı Döneminde Balkanlar'da Türk Edebiyatı ve Prizrenli Şem'î başlıklı bir konferansa imza attı.

Kosova'da Prizrenli Şem'î konferansı (video)

Kosova, yeni bir kültür sanat faaliyetine ev sahipliği yaptı. Yunus Emre Enstitüsü Prizren Türk Kültür Merkezi'nde "Osmanlı Döneminde Balkanlar'da Türk Edebiyatı ve Prizrenli Şem'î" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat A. Karavelioğlu konuşmacı olarak yer aldı ve dîvân edebiyatının önemli temsilcilerinden biri olan Prizrenli Şem’i'nin hayatı, sanatı ve eserleri ele alındı.

Doğum tarihi ve gerçek ismi kesin olarak bilinmeyen şair, Türk edebiyatında "Şem'î" mahlasını kullanan on şair arasında. Şiirlerinde lirizmin en özgün betimlemelerine yer veren şairin, şiirlerinin toplandigi "Şem’î Divanı" adlı bir eseri de mevcut. Günümüzde ancak üç nüshasına ulaşılan bu divanın tıpkı basımı Doç. Dr. Murat A. Karavelioğlu tarafından neşredildi.

Yunus Emre Enstitüsü etkinlikleri çerçevesinde, önümüzdeki günlerde Türk edebiyatının önemli isimlerinin ele alınacağı konferanslar dizisi devam edecek. Ayrıca konferansların yanı sıra düzenlenecek olan şiir söyleşilerinde, Kosovalı şairlerin şiirleri de, Prizren ve Priştineli sanatseverlerle buluşacak.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 13:43
YORUM EKLE

banner19