Kosova'da Mezar Taşları Çalıştayı Yapıldı (video)

Türk Dil Kurumu ve Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Milletlerarası Arap Harfli Mezar Taşları ve Yazıtlar Çalıştayı’nı hayata geçirdi. Priştine'de düzenlenen çalıştayda altı oturumda 27 bildirim sunuldu.

Kosova'da Mezar Taşları Çalıştayı Yapıldı (video)

Kosova'nın başkenti Priştine, Milletlerarası Arap Harfli Mezar Taşları ve Yazıtlar Çalıştayı'na kapılarını açtı. Proje, Türk Dil Kurumu ile Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Priştine Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gercekleşen çalıştay Türkiye ve Kosova milli marşlarının okunmasıyla başladı. Çalıştayın açılış törenine Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Priştine Üniversitesi Rektörü Maryan Dema'nın yanı sıra iki ülkeden çok sayıda öğretim görevlisi katıldı.

2 gün süreyle devam çalıştayda 6 oturum düzenlendi. Programda Kosova'dan 5, Makedonya, Sırbistan ve Türkiye'den 22 olmak üzere toplam 27 bildiri sunuldu. Kosova'da ilk defa düzenlenen çalıştayda yazıtlar ve mezar taşlarının tarihe ışık tutan kültürel varlıklar olduğunun altı çizildi.

Kosova ve Makedonya özelinde Arap harfli yazıtların belgelendirilmesinde karşılaşılan güçlükler üzerinde duruldu. Osmanlı mirası mezar taşı ve kitabelerin birer sanat eseri olmasının yanı sıra önemli kültür varlıkları olduğuna dikkat çekildi. Çalıştaya ev sahipliği yapan Priştine Üniversitesi yetkilileri de programdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Çalıştayın sonunda bilim adamlarının Kosova genelindeki yazıtlar ve mezar taşlarını yerinde görebilmeleri için bir gezi düzenlenecek. Milletlerarası Arap Harfli Mezar Taşları ve Yazıtlar Çalıştayı, Osmanlı’nın hükmettiği Balkan coğrafyasının farklı şehirlerinde yapılacak.

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2016 Pazartesi 11:06 Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 11:06
YORUM EKLE

banner19

banner36