Kosova'da iki ecdad yadigârı (Video Haber)

Tarihî eser zenginliği bakımından Balkanlar'ın önemli ülkeleri arasında bulunan Kosova, Prizren ve Priştine olmak üzere bir çok şehrinde Osmanlı mirasını muhafaza ediyor.

Kosova'da iki ecdad yadigârı (Video Haber)
a
Aralarında Fatih Sultan Mehmed ve Dragoman'ın da bulunduğu camiler, Kosova'da Osmanlı mimarisinin vücut bulduğu seçkin eserler arasında önemli yer tutuyor. Osmanlı'nın Balkanlar'ı süsleyen mimarî eserlerinden biri olan Fatih Sultan Mehmed Camii, Priştine şehrinin merkezindeki en eski yapılardan... Caminin 18. yüzyıldan kalma süslemeleri ziyaretçilerin büyük beğenisini çekmekte... Kosova'nın başkenti Priştine'de bulunan cami, Osmanlı Devleti'nin en görkemli eserleri arasında anılıyor.

Fatih Sultan Mehmed Camii, TİKA'nın desteği ile restore edildi. Kosova savaşında Sırplar tarafından tahrip edilen caminin kubbe kurşunları ve minaresinin eski taşları yenilendi. Cami uzun yıllar depo olarak kullanılmıştı. Caminin mihrap, minber, kadınlar mahfili ve aahşap kapı kanatları aslına uygun hale getirildi. Caminin açılışı 2010 senesinde Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Kosova'daki bir diğer Osmanlı mimârisi numûnelerinden olan Dragoman Camii ise Prizren'de bulunmaktadır. Cami, 17. yüzyılda Tercüman İskender Subaşı tarafından inşaa edilmiş. Kosova'nın en işlek caddelerinden birinde bulunduğundan Dragoman Camii özellikle cuma günleri Müslümanlarla dolup taşıyor. Mimari yapısı Prizren evlerini andıran cami, birkaç kez restore edildi. Ahşap işlemeleriyle meşhur olan Dragoman Camisi oldukça sade bir görünüme sahip.

Gülay Krasniç bildirdi
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 14:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13