Kosova'da fetihten kalan Türk isimleri (video)

Kosova'nın şehirlerindeki mimari yapı kadar kültürlerinde de Osmanlı etkisi sürüyor. Osmanlı döneminden bugüne şehirlerin isimlerindeki değişim de bunun göstergelerinden. Gülay Krasniç yazdı.

Kosova'da fetihten kalan Türk isimleri (video)

 

 

Balkanlar'ın gözbebeği Kosova, 5 asır boyunca Osmanlı hâkimiyetinde yaşadı. Osmanlı fethettiği topraklarda mimari eserler inşa etmekle kalmadı, şehirleri kültürel olarak da yeniledi. Kosova'nın şehir ve köy isimlerinde yapılan değişiklik, bu değişimin en önemli göstergelerinden biri.

Osmanlı topraklarına dâhil edilen ve adı değişen şehirler, Osmanlı döneminden bu yana aynı isimlerle anılıyor. “Karatavuk” anlamına gelen Kosova, Osmanlı'nın Balkan fethindeki en özel bölgelerden birini teşkil ediyor. Osmanlı'nın Balkanlara gelişiyle birlikte Kosova'daki birçok şehir ismi de değişikliğe uğramış.

Prizren, ziynetli kasaba

Bunlardan biri başkent Priştine. Göçmenlerin dinlenme yeri olarak bilinen Priştine Osmanlı'nın Balkanlar'a gelişi ile birlikte bu ismi almış. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Prizren şehrinin ismi ise, “ziynet dolu kasaba” manasına geliyor.

Osmanla’dan önce "Vicianum" adıyla bir Roma kasabası olarak bilinen başkent Priştine'nin, fetihle beraber yalnızca ismi değişmedi. Aynı zamanda “kültürel şehir” unvanını da aldı. Kasabaları şehirleştiren ve farklı bir kimlik kazandıran Osmanlı aynı zamanda yeni şehirler de kurdu.

İpek’in ismini Fatih koydu

Antik dönemde ismi "Siparantum" olarak bilinen ve o dönemden bu yana ismi pek çok kez değişen tarihi İpek şehri, bugünkü ismine Fatih Sultan Mehmed Han döneminde kavuştu. Kosova'da birçok şehrin ismi de zamanla ses değişimine uğrayarak farklı adlarla anılmaya başlandı.

Tekkeler şehri olarak bilinen "Yakova”nın adı önceleri “Cakova” imiş. Osmanlı döneminde “Ceylan” ismini alan şehir, zamanla “Gilan” olarak anılmaya başlandı. Arnavutça “Morava” adıyla da bilinen Gilan, “çamurlu kent” anlamına geliyor.

Siyasi ve politik süreçlerin etkisiyle zaman içerisinde isimleri değişikliğe uğrayan şehirler, Osmanlı'nın kazandırdığı kültürel kimliğin izlerini taşımaya devam ediyor.

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2014 Perşembe 15:50 Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 17:02
banner25
YORUM EKLE

banner26