Kosova'da çıkan Türkçem dergisi 182 sayıya ulaştı (video)

Türkçe'nin Kosova'da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi, 182 sayıya ulaştı. Öğrencilerin şiir ve yazılarına yer veren dergi, edebiyat sevgisini aşılamayı hedefliyor.

Kosova'da çıkan Türkçem dergisi 182 sayıya ulaştı (video)

Kosova'nın tek aylık çocuk dergisi Türkçem 182. sayısına imza attı. Türk kültürünün Balkanlar’daki temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Türkçem, ilk sayısından bugüne, Kosova ve Balkanlar’ın yanı sıra Türk edebiyatından örnekleri de sayfalarına taşıyor. Sayfalarında Yunus Emre ve Mehmet Akif’in şiirleri hiç eksik olmuyor.

Kosova'da özellikle 1951 yılından bu yana Türkçe adına mücadele devam ediyor. Bunun en önemli bekçileri dernekler ve az da olsa medyada yer alan Türkçe programlar oluyor. Şairler de Türkçe’nin en önemli bekçileri arasında yer alıyor. Türkçem dergisinin sahibi Zeynel Beksaç da Kosova’da Türkçe’nin konuşulması adına gayret sarfedenlerden biri. Zorluklara rağmen dernekler kapatılıp dergiler son bulurken o bu görevi üstlenip 182 sayıdır Türkçem dergisini çıkartıyor.

Kosova’da tam 32 yıl Kosovalı Türkler’in sesi olan Tan, ardından Kosovalılar’ın ilk bağımsız Türk gazetesi ünvanını alan Yeni Dönem'in kapanması, ülkede bir çocuk dergisine ihtiyaca dikkat çekti. Kosova'nın aynı zamanda tanınan şairlerinden olan Zeynel Beksaç, çocukları çocuk dergisinden mahrum bırakmamak için 1999'da kolları sıvadı. Türkçem dergisi Kosova'da savaş arifesinde yayın hayatına başladı.

Türkçem dergisinin sahibi Zeynel Beksaç, büyük emeklerle yayınladığı Türkçem dergisi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Sanırım bir yerde 18 yıl içerisinde rolünü oynadı, amacına ulaştı. Türkçem dergisi olarak amacımız Kosova ve Makedonya'da gelişen edebiyatı gündemde tutmaktı. Bu da yetmedi, son yıllarda Türk dünyasına açıldık. Aynı kökten geliyoruz. Türk dünyasına edebiyat alanında katkı sağlamak için Türkçem dergisi devam ediyor."

Türkçenin yaşaması için mücadele verdiler

Kosova'da Türkler dillerini yaşatmak için ayrı bir çaba sarfediyor. Fakat Türkçe yayınlanan gazete ve dergiler bütçe sıkıntısı yaşıyorlar. Bugün Kosova'da devlet televizyonunda Türk, Boşnak ve Romanlar’a sadece 1 saatlik kendi dillerinde yayın izleme hakkı veriliyor. Tüm bu maddeler gözler önüne serildiğinde, Türkçem Kosova'da önemli bir görevi üstleniyor.

Zeynel Beksaç, Türkçem dergisinin Kosova’daki etkisi hakkında ise şu ifadeleri kullandı: “En büyük değerimiz dilimizdir, gelenek göreneklerimizdir; bunlarla bağlıyız. Bunlarla ayakta durmaya çalışıyoruz. Osmanlı gittikten sonra birçok değeri kaybettik. Buna rağmen halkımız Türkçe’nin yaşatılması için mücadele verdiler. Türkçem dergisi bu mücadelenin bir örneğidir. Türkçem çocuklara Türkçe’yi, şiiri sevdirmek anlamına geliyor.”

Türkçem dergisinde, Türk nüfusunun yoğun olduğu Prizren'deki öğrencilerin yanı sıra Priştine, Mitroviça kentlerindeki öğrencilerin şiirleri de yer alıyor. Türkçem, geçmişten bugüne Kosova'da Türkçe’nin yükselen sesi olmaya devam ediyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2016 Perşembe 14:34 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 14:34
banner25
YORUM EKLE

banner26