Kosova vakfiyeleri, el yazmaları ve kitabeleri (video)

Kosovalı gazeteci ve araştırmacı Raif Vırmiça'nın son kitabı 300'den fazla eserle ilgili bilgi ve fotoğraflardan oluşuyor. Bu eserlerse; Kosova vakfiyeleri, el yazmaları, kitabeleri ve kitabeli mezar taşları. Yazar, bu kitapla, Kosova Savaşı sırasında kaybolan eserleri kayıt altına almayı da amaçlıyor.

Kosova vakfiyeleri, el yazmaları ve kitabeleri (video)

Kosovalı gazeteci ve araştırmacı Raif Vırmiça'nın "Kosova Vakfiyeleri - El Yazmaları, Kitabeler ve Kitabeli Mezar Taşları" kitabı yayımlandı. Vırmiça yıllar süren çalışmaları doğrultusunda 300'e yakın eseri inceleyerek ortaya çıkardığı bilgileri bu kitapta bir araya getirdi.

Kosova'daki kitabelerin çok sayıda güncel fotoğrafına yer veren kitap titiz bir çalışmanın ürünü. Araştırmacı yazar Vırmiça, mezar taşlarının sosyal ve kültürel bakımdan bir tarih arşivi olduğuna dikkat çekiyor. Vırmiça medeniyetin göstergesi olan mezar taşlarına sadece sanatsal açıdan yaklaşmanın yanlış olacağına da vurgu yapıyor.

Kosova'da geçmişin izlerini muhafaza eden bir çok tarihi mezarlık iç savaşta yok oldu. Bir çok kitabeyse kaybolmus durumda. Savaş sırasında tahrip olan ve yok olmaya yüz tutan bir çok eserin de peşine düşen Vırmica, bu eserlerin kaybolmasına engel olma amacıyla kayıt altına alıyor ve mezarlıkları korumanın tarih şuurunun bir gereği olduğunu söylüyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Ekim 2015 Pazartesi 10:10 Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 15:32
YORUM EKLE

banner19

banner36