Kosova vakfiyeleri bir kitapta toplandı (video)

Kosova'da tarihçi yazar Raif Vırmiça ecdat yadigârının izlerini son kitabında bir araya getirdi. Kitapta vakfiyeler, kitabeler, el yazmaları ve mezar taşlarının bilgileri yer alıyor.

Kosova vakfiyeleri bir kitapta toplandı (video)

Kosova'yı karış karış gezerek harabe durumdaki tekke, türbe ve kitabeli mezar taşlarını tespit eden yazar Raif Vırmiça bir ilke daha imza attı. Yazarın "Kosova Vakfiyeleri, Kitabeleri, El Yazmaları ve Kitabeli Mezar Taşları" isimli yeni kitabı okuyucularla buluştu.

Kitabın tanıtımı Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde yapıldı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenen kitap, Kosova tarihi açısından da önemli bir araştırma kaynağı. Hazırladığı kitabın Kosova'da bir ilk olduğunu ifade eden Raif Vırmiça, şu ifadeleri kullandı: "Kitabın özelliklerinden biri Kosova'da bir ilk olması. Kosova'da bugüne kadar böyle derlenmiş, toparlanmış bir eser olmadığından, kaynak olma değeri taşıyan bir eserdir."

Kosova'da zamana meydan okuyan yüzlerce tarihi eser Raif Vırmiça'nın kitabında kendine yer buluyor. Vırmiça'nın "Kosova Vakfiyeleri, Kitabeleri, El Yazmaları ve Kitabeli Mezar Taşları" kitabında 150 vakfiye, 120 kitabe, 50 el yazması ve yaklaşık Osmanlı dönemine ait 200 kitabeli mezar taşı yazıları bulunuyor.

Kosova vakfiyelerinin, kitabelerinin ve el yazmalarının özel bir yeri olduğunu vurgulayan Raif Vırmiça konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kosova vakfiyelerinin, kitabeleri ve el yazmalarının özel bir yeri vardır. Bilim içinde bu eserlerin, tarihte bir boşluğu dolduracağı bilinen gerçektir. Kosova Vakfiyeleri, Kitabeleri, El Yazmaları ve Kitabeli Mezar Taşları adlı çalışmamız, Kosova tarihi ve bu anlamda boşlukların doldurulmasında ileriki dönemde kullanılarak, inşallah işe yaracaktır."

Kosova'daki tarihi eserlerle ilgili araştırmalarını sürdüren yazar Raif Vırmiça, kitabı henüz yayınlamasına rağmen, sonraki eseri için çalışmalara başladı bile.

 Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 10:59
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26