Kosova Türk üniversitesi istiyor (Video Haber)

Nüfusunun yüzde 90'ını Arnavutların oluşturduğu Kosova'da Türkçe eğitim veren müesseselerin başında Mehmed Akif Ersoy koleji geliyor.

Kosova Türk üniversitesi istiyor (Video Haber)

Kosova'da, 1951'den bu yana ilköğretim okullarında ve liselerde Türkçe tedrisat yapılıyor. Türk dilinde eğitim veren okullardan en önemlisi Mehmed Akif Ersoy koleji, Kosova'nın başkenti Priştine ve Prizren'de faaliyet gösteriyor. 2000 yılında “Türk Gülistan Educational Center” tarafından kurulan Mehmed Akif Ersoy koleji, Kosova’nın ilk özel Türk öğretim kurumu. İstiklal Marşı'nın şairi Mehmed Akif Ersoy'un ismini taşıyan kolej, Türk, Arnavut ve uluslararası öğretmen kadrosuna sahip. Ayrıca İngilizce ve Arnavutça dersler de veriliyor.

Kosova'da üniversite seviyesinde Türkçe tedrisat yapan kurumlar ise halen mevcut değil. Ülkede, Türkçe eğitim veren bir üniversitenin kısa süre içinde faaliyete geçmesi beklenirken, bu konuda Türkiye'nin de destek vereceği ümit ediliyor. Üniversitelerde Türkçe tahsil yapılan bölümler faaliyet gösteriyor. Priştine Üniversitesi'nde Türk dili ve edebiyatı bölümü yer alırken, Prizren eğitim fakültesinde ise sınıf öğretmenliği, ana okulu öncesi eğitim ve 2012'de açılan fizik, kimya gibi bölümlerde Kosovalı gençler Türkçe eğitim görebiliyorlar.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 14:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13