'Köprüler yaptırdım gelip geçmeye' * (Video Haber)

Prizren şehrinin muhteşem siluetinin vazgeçilmez öğesi olan köprüler önemli bir yere sahip. Şehirde günümüzde on tane köprü buluyor.

'Köprüler yaptırdım gelip geçmeye' * (Video Haber)

 

Kosova'da Prizren şehrinin silueti camiler ve köprülerle bezeli. Şehirde Osmanlı döneminde yaptırılan Taş Köprü'nün yanı sıra, Şeytan Köprüsü de seçkin yapılar arasında bulunuyor.

Kosova'da Osmanlı mimarisi denince akla ilk gelen kentlerden biri olan Prizren'de camiler, tekkeler, türbeler ve hamamların yanı sıra köprüler de kentin mihenk taşı. Şehirde günümüzde on tane köprü bulunuyor.

Prizren'de kentin iki yakasını birleştiren köprülerin en kıymetlisi ise Osmanlı döneminden yadigar Taşköprü ve hemen bir kaç metre ötesindeki Şeytan Köprüsü. Altından Bistrica Nehri'nin geçtiği Şeytan Köprüsü bölge halkı tarafından Lanet Köprüsü olarak da anılıyor.

15. yüzyıl sonlarında inşa edildiği düşünülen tarihi köprü, Yemen fatihi Sinan Paşa'nın babası Ali Bey tarafından yaptırılan 4 köprüden biri. 1979'daki sel felaketinde sular altında kalan köprü, 1980'den sonra yeniden hizmete açıldı. Ancak ahşap dokusunu kaybeden köprü şehrin iki yakasını birleştiriyor. Köprünün bir tarafında yeni yapılmış dükkanlar yer alırken, diğer tarafında Prizren'in sembolü olan ve çoğu müze olarak kullanılan eski evler bulunuyor.

Tarihi eserlere yönelik restorasyon işlemleri, çevre duvarlarının ışıklandırılması ve çevre düzenlemesi projeleriyle, Prizren'in eski ihtişamlı görünümüne kavuşması hedefleniyor. Proje kapsamında Prizren'in tarihi köprüleri de yeni bir görünüm kazanmaya hazırlanıyor.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

 

* Bir türkü...

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 16:47
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13