Komşular İstanbul'da sergi açtı (video)

İstanbul Modern kuruluşunun 10. yılını özel bir sergi kutluyor. Sergide 35 sanatçının eserleri bulunuyor. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı.

Komşular İstanbul'da sergi açtı (video)

 

 

İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin kuruluşunun 10. yılı kapsamında "Komşular" isminde özel bir sergi açtı. Sergi Türkiye ile tarihi, siyasal ve kültürel bağları olan Balkanlar, Kafkasya ve Orta Doğu gibi komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarını ve eserlerini buluşturuyor.

17 ülkeden 35 sanatçının katılımıyla gerçekleşen “Komşular”, komşu coğrafyalardan günümüz sanatının öncü sanatçılarını ve yapıtlarını İstanbul'da bir araya getiriyor. Çok sayıda uzmanın danışmanlık yaptığı serginin küratörlüğünü Çelenk Bafra ve Paolo Colombo üstlendi.

İki tema ön plana çıkıyor

Küratörlerden Çelenk Bafra sergi hakkında şu ifadeleri kullandı: "Amacımız sadece Türkiye'nin sınır komşuları değil, Türkiye'nin de içinde bulunduğu geniş coğrafyada Türkiye ile kültürel siyasal ve tarihi bağları olan ülkelerin bugünkü sanat pratiklerinin ortak noktaları araştırmaktı. Bu anlatımlarda iki konu karşımıza çıktı. Birisi hikâye anlatımı sözlü gelenek, diğeri yer değiştirme ve yolculuk teması.

Sergide yerel yapıtlar bazen her iki temaya birden temas ediyor. Yani hem bir hikâye ya da anlatıma, hem de yolculukla ilgili bir konuya. Bazen de iki temadan birine sahipler. Bir diğer ilgilendiğimiz konu, görsel kültüre geniş perspektifte çok disiplinli olarak sergide yer vermekti."

Turhan Selçuk da sergide

“Komşular” sergisinde farklı ülkelerin sanatçılarının yapıtlarının yanı sıra Türkiye'den de bilinen ve ilk kez sergilenen eserler yer alıyor. Sergide; Turhan Selçuk’un kaleminden çıkan ve Türkiye’nin en tanınmış çizgi roman karakterlerinden Abdülcanbaz'ın Foncistan’a seyahat macerasının orijinal çizimleri de bulunuyor.

Mardin'de unutulmaya yüz tutmuş bir sanatı gün yüzüne çıkaran 80 yaşındaki Suriye kökenli sanatçı Nasra Hanım'ın, Hıristiyan azizlerin figürlerini işlediği kumaş tablolar serginin dikkat çeken eserlerinden.

Doğu şehirlerinin gizemi

Eğitimi olmamasına rağmen bugüne kadar önemli çalışmalara imza atan Suriyeli sanatçı Edib Fattal'ın resimleri de sergide yer alıyor. Fattal'ın çalışmaları, doğu şehirlerinin gizemini gözler önüne seriyor.

 "Komşular" sergisi bölgelerin kültür ve sanatına dair gösterim, performans, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarından oluşan kapsamlı bir etkinlik programı ile 8 Mayıs'a dek devam edecek. 

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 15:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13