KOCAV'lı öğrenciler Sabri Ülgener'i anlattı (video)

Kültür Ocağı Vakfı'nda üniversiteli öğrencilerin çeşitli yönlerden iktisatçı Sabri Fehmi Ülgener'i anlattığı bir öğrenci sempozyumu düzenlendi. Tuğçe Özerdem yazdı.

KOCAV'lı öğrenciler Sabri Ülgener'i anlattı (video)

 

İktisatçı Sabri Fehmi Ülgener, Kültür Ocağı Vakfı'nda düzenlenen öğrenci sempozyumu ile anıldı.

Ülgener'in fikirleri ve eserlerinin 3 ayrı salonda düzenlenen 6 oturumla ele alındığı sempozyumda, "Sabri Ülgener Dünyasına Bakış", "İdeoloji, Aydınlar ve Sabri Ülgener", "Zihniyet, İktisat ve Sabri Ülgener" ile "Türkiye'ye Sığınan Alman Bilim Adamları" gibi birçok başlık vardı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar, Ülgener'in hayatından kesitleri katılımcılarla paylaştı. Sayar, şunları söyledi: "Ülgener, Mekteb-i İstanbul Darü'l Fünûn'u Hukuk Fakültesi’nden 1935 senesinde mezun olmuş. O sırada üniversitelerde, Mustafa Kemal'in Hitler'den kaçan Alman hocaları asistan oluyor. Bu vesileyle ifade etmek istiyorum; hukuk tahsilinden sonra iktisâdi meselelere çözüm aramak ve bulmak onun dikkatini daha çok çekiyor. Ardından hukuktan iktisada geçiyor."

Türkiye'de çok ciddi bir iktisadi sorun olduğunu söyleyen Sayar, "Ülgener, bu meseleyi çözmek istiyordu." dedi.

3 salonda 6 oturum gerçekleşti

Sempozyum koordinatörlerinden Fatih Karakaya da, "Sabri Ülgener, bildiğiniz gibi, çok çeşitli ilgileri olan ve bu alakalarını hem fikri açıdan, hem de bilimsel anlamda sıkı takip eden bir büyük mütefekkirdi. Ufak başlıklarla da olsa, bu büyük fikir adamını hatırlamaya ve hatırlatmaya çalıştık. Kültür Ocağı Vakfı olarak, yaptığımız atölye çalışmalarıyla, önemli bir misyon üstlendiğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Osmanlı ile ilişkisini anlamalıyız

Çok sayıda üniversite öğrencisinin sunum yaptığı sempozyumda, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Öğrencisi Dilek Akgümüş'ün “Tarih ve Toplum Karşısında Sabri Fehmi Ülgener” konulu sunumu dikkat çekti.

Dilek Akgümüş, "Sabri Hoca'nın tarihle olan ilgisini anlamak için, onun Osmanlı'yla olan ilişkisini anlamak gerekir. Ülgener'in çocukluk yılları, Türkçenin Arap harfleriyle yazıldığı dönemlerde geçmiş. Gençlik yıllarından Arapça ve Farsçayla ilişkili olmasının ve babasından hüsn-i hat konusunda aldığı dersler, fikir hayatını oluşturan önemli etkenlerdi" ifadelerini kullandı. 

 

 

Tuğçe Özerdem yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 14:39
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26