Koca Yusuf Müzesi'nin temeli atıldı (video)

Dünya güreş tarihine adını altın harflerle yazdıran cihan pehlivanı Koca Yusuf'un doğduğu evin müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar başlatıldı.

Koca Yusuf Müzesi'nin temeli atıldı (video)

Minder ve grekoromen güreşlerinde sayısız zafere imza atan Koca Yusuf, 1857'de o dönemde Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde bulunan Bulgaristan’ın Şumnu'ya bağlı Karalar köyünde doğdu. 1884'de Kırkpınar'da başpehlivan olan Koca Yusuf, ardından müsabakalar için 1894'de Avrupa'ya, 1898 -'de Amerika'ya gitti. Karalar köyünden çıkıp dünya güreş tarihine geçen Koca Yusuf'un doğduğu evden ise geriye sadece yıkıntılar kaldı.

Ancak evin olduğu alanda bir müzenin kurulması için çalışmalar başladı ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Müze evde hem cihan pehlivanı Koca Yusuf'un yaşamı anlatılacak, hem de ata sporu güreşin tarihine ışık tutacak eşyalar sergilenecek. Müzenin temel atma törenine T.C Burgaz başkonsolosu Niyazi Evren Akyol'un yanısıra Türkiye ve Bulgaristan’dan çok sayıda siyasetçi katıldı.

Karalar Köyü sakinleri de bu tarihi ana tanıklık etti. Müzenin yapım masraflarını Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Bulgaristan'daki Türk yatırımcılardan Fikret İnce üstlendi.

Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, ''Karalar Köyü’nü Türkiye ile Bulgaristan Türklüğü arasında bir çekim merkezi haline getirmek ve Karalar köyünde Koca Yusuf'un anısını yeniden dirilterek Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostluk ilişkilerini daha yüksek seviyelere çıkarmak istiyoruz'' diye konuştu.

Pehlivan tefrikalarıyla büyüdüm

Bölgenin en büyük Türk yatırımcısı olan Fikret İnce de şunları söyledi: ''Ben çocukluğumda Deliorman’daki pehlivan tefrikalarıyla büyüdüm. Tabii oradaki en büyük figür de Koca Yusuf idi, Filiz Nurullah idi. Ben şunu istiyorum. Burada bir müze yapılacak. Müzenin çeşitli etkinlikleri açık olacak. Bir kahvesi olacak, restoranı olacak. Yani Türkiye'deki insanların Koca Yusuf'la ilgili çok güzel anıları var, dünya cihan pehlivanı. Ben eminim Varna'ya direkt uçak seferleri de konulur. Oraya gelen turistler günübirlik burayı da ziyaret etmek isteyeceklerdir.''

Hak ve Özgürlükler Hareketi Lideri Lütfi Mestan ise, ''Bugünkü olup biten bizim kimliğimizi anlatıyor, Türklüğümüzü anlatıyor. Bununla gurur duymamız lazım'' ifadelerini kullandı.

Müzenin, 7 Eylül 2015'te resmi olarak açılması planlanıyor. Karalar'dan çıkıp farklı ülkelerde minderde önemli başarılara imza atan koca Yusuf’un anısı doğduğu topraklarda gururla yaşatılıyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 10 Eylül 2014 Çarşamba 11:53 Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 11:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26