Kızıl Meydan'da Dağıstan sergisi (video)

Dağıstan'da yaşayan halkların kültürü, Moskova Tarih Müzesi'nde açılan Dağıstan-Rusya sergisine konu oldu. Açılışına; Rusya ve Dağıstan devlet başkanlarının birlikte katıldğı sergi, iki ülke arasındaki tarihi bağa vurgu yapıyor.

Kızıl Meydan'da Dağıstan sergisi (video)

Rusya'nın en eski ve en güney kenti Derbent'in iki bininci kuruluş yıldönümü, başkent Moskova'da açılan sergiyle kutlanıyor. Devlet Tarih Müzesi'nde gün yüzünü çıkan sergide Dağıstan'da yaşayan halkların kültürel zenginlikleri öne çıkarılıyor.

Kafkasya Bakanı Lev Kuznetsov'un büyük çabalarıyla gerçekleştirilen etkinlikte Dağıstan'ın arkeolojik geçmişi de gözler önüne serildi. Devlet Tarih Müzesi'nin sergi salonları müdürü Tamara İgumnova, Dağıstan'a ait örneklerin kendi koleksiyonları için de büyük önem teşkil ettiğini ifade ediyor. "Bu serginin bizim için tarihi bir anlamı var, zira açılışı iki devlet başkanı gerçekleştirdi. Putin ve Dağıstan lideri Ramazan Abdullatipov'un katılması sorumluluğumuzu bir kat arttırdı.” diyen İgumnova sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir de sembolik bir anlam var. İkibin yılı geride bırakan Derbent şehrine Rusya'nın kalbinde, Kızıl Meydan'da merhaba denildi. Dağıstan ve Rusya'nın yüzyıllar içinde güçlenen bağlarına bir kez daha şahit olduk. Serginin gerçekleştirilmesinde Dağıstan'da bulunan Arkeoloji Müzesi'nin yanısıra özel koleksiyonerlerin desteği büyük rol oynadı. Burada gördüğünüz yüksek sanat eserleri, giysi örnekleri ve tablolar bu köklü kuruluşların defalarca gerçekleştirdiği elemelerden sonra ortaya çıkmıştır. Arkeoloji bölümünde bronz çağdan örnekler var mesela, bunlar çok değerli parçalar."

Her biri en az yüz yıllık sanat eserleri sergileniyor

Dağıstan'ın ulusal renklerini yansıtan sergide yüzyıllar öncesindeki günlük yaşamın detaylı yansımaları ön plana çıkıyor. İgumnova, aylar süren hazırlıkların tamamlanmasıyla açılış için heyecanlanmaya başladıklarını ifade ederken, şu sözleri sarfetti: “Bildiğiniz gibi Dağıstan çeşitli halkların yüzyıllarca barış içinde yaşadığı bir bölge. Doğal olarak kültürel alışveriş de çok zengin. İşte burada görüyorsunuz, yemek yenilen, istirahat edilen ortam. Giysilerdeki renklilik ve bu renklerin aslında her birinin kendine özgü anlamları olması. Çocuk beşiğindeki canlı oymalar ve güğümlerdeki alımlı başlıklar. Diğer bölümlerde kilimler ve halılar var. Burada çok açık ki Pers etkisi var, onların el dokuması örneklerinden esintiler görüyoruz. Tablolar da Ruslar'ın Dağıstanlılarla birliğini beraberliğini yansıtan, ama her biri en az yüzyıllık sanat eserleri. Böylesine çok yönlü ve renkli bir tarihi sergiye evsahipliği yaptığımız için gurur ve mutluluk duyuyoruz.”

Derbent şehrinin dev bir maketinin de yer aldığı sergide kılıç, hançer örneklerinden kolye ve yüzüklere kadar ince işçilik örnekleri mevcut. Kızıl Meydan'ın girişindeki Devlet Tarih Müzesi'ndeki sergi beş dolar karşılığında, Kasım ayının sonuna kadar ziyarete açık kalacak.

 

Barış Mutlu haber verdi

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2015 Cuma 15:11 Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:31
YORUM EKLE

banner19

banner36