Kitapçılar Sofya'nın ortasına çadır kurdu (video)

Bulgaristan'ın önde gelen 30 yayınevi başkent Sofya'ya çadırlar kurdu. Bu çadırlarda satışa sunulan kitaplar, indirimli fiyatlarıyla okurların ilgisiyle karşılaştı. 'Sokakta kitap' adlı etkinlik kapsamında edebiyat buluşmaları da gerçekleştirildi.

Kitapçılar Sofya'nın ortasına çadır kurdu (video)

Bulgaristan'da internetin gençlerdeki etkisini azaltmak ve gençleri kitaplarla tanıştırmak için farklı yöntemler deneniyor. Son olarak bu faaliyetlere bir yenisi eklendi, şehirlerin ana cadde ve meydanları ''Sokakta Kitap'' etkinliğine açıldı.

Ülkenin en büyük 30 yayınevi, Plovdiv, Burgas ve Varna'dan sonra kitap çadırlarını Sofya sokaklarına kurdu. Etkinlik için kurulan 14 çadırda okurlara farklı kitap seçenekleri sunuldu. Kitap çadırları Sofyalılarla doldu taştı. Çadırlarda satışa sunulan kitaplar yüzde 20'den yüzde 50'ye varan indirimlerle satıldı. İndirimli kitaplar hem kitapseverleri hem de yayınevlerini memnun etti. Sokakta kitap etkinliği büyük şehirlerde her yaz düzenlenen bir festival haline geldi. Okur ve yazarların katıldığı edebiyat buluşmaları yapıldı.

"Çok güzel bir sokak girişimi oldu"

Kurulan çadırlardan birinde satış yapan bir kitapçı etkinlikle alakalı şu şekilde konuştu: “İnsanların kitaplarla ilgilenmediğini söyleseler de bu doğru değil. Tam tersine talep artıyor. Kitap okumayı seven kişiler, elektronik, dijital kitaplardan kaçınıyor, okudukları kitabın sayfalarına dokunmak istiyor. Bu etkinlikle geniş bir kitleye hitap ettiğimizi düşünüyorum. Bu da bizi çok memnun ediyor. Cadde seçimi çok iyi oldu. Buradan köpeklerini gezdirmek üzere geçenler bile çadırlar önünde durup kitaplara bakıyor, belki de ilk olarak ciltler ve başlıklar ilgilerini çekiyor. Kitap alıp gezilerine devam edenler de çok oluyor. Bu yüzden çok güzel bir sokak girişimi oldu. Girişim doğru olunca sonuçlar da iyi oluyor."

Etkinlik kapsamında akşam saatlerine kadar açık kalan kitap çadırlarının sayısının önümüzdeki yılllarda daha da artırılması hedefleniyor.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Eylül 2015 Salı 10:55 Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 10:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26