Kıssacılar Tunus'ta buluştular (video)

Arap geleneğinin önemli bir parçası olan kıssacılık, Tunus'ta düzenlenen hikâye şenliği ile yeniden gündeme geldi. Yusuf Sami Kamadan yazdı.

Kıssacılar Tunus'ta buluştular (video)

 

 

Arap tarihinin hikâye anlatıcıları tarafından dillendirildiği Tunus'taki hikâye şenliği, köklü bir geleneğin günümüzdeki temsilcisi. Özellikle çocukların ilgi gösterdiği şenlikle geleneğin canlandırılması amaçlanıyor.

Kıssacılık, Arap sözlü edebiyatının en köklü geleneği, Tunus'ta hikâye şenlikleri ile yaşatılıyor. Tunus, her yıl ülkenin farklı şehirlerinden gelen meşhur hikâye anlatıcılarını, hikâye şenliğinde misafir ediyor. 

Köprü kurmak için çalışıyorum

Bu yıl altıncısı düzenlenen Arap hikâye şenlikleri bir hafta boyunca Tunusluları, Arap tarihinin efsanevi hikâyelerinde yolculuğa çıkardı. Kıssacı Salih Suvi; "Tunus’un çöl bölgesinden geliyorum, aynı zamanda ressamım. Hikâye anlatıcılığım tiyatro ile başladı. Tiyatro ile uğraştığım yıllarda birçok hikâye topladım ve bunları kullandım.

Ben modern çağ ile eski çağ arasında bir köprü kurmak için çalışıyorum. Bu çabamın karşılığında gelecek nesillerimizin kültüründen kopuk olmayan, değerlerine bağlı kimseler olacağını ümit ediyorum." diye konuştu.

Her gün başka bir kıssacı

Arap dünyasında meslek olarak uzun yıllar yaşatılan kıssa anlatıcılığı, bugün yalnızca bir kültür olarak varlığını koruyor. Tunus’taki kültür merkezinde düzenlenen hikâye şenliklerinde, her gün farklı bir hikâye anlatıcısı sahne aldı.  

Hikâyelerini incelikli dil ve akıcı kurgu ile aktaran anlatıcılar, kıssaları ise Tunus'un tarihi ve efsanevi olaylarından seçiyor. Etkinliklerde her yaş grubundan dinleyici görmek mümkün; ancak şenliklere en çok çocuklar ilgi gösteriyor.

Kıyafetler dikkat çekici

Etkinlikte hikâyeler kadar anlatıcıların kıyafetleri de dikkat çekti. 

Anlatıcılar, Tunus’ta yok olmaya yüz tutan bu kültürü canlandırmayı ve yeni nesillere aktarmayı amaçlıyor.

 

 

Yusuf Sami Kamadan yazdı

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 11:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26