Kırmızı hatta 11 bin 541 sandalye (video)

Saraybosna kuşatmasının 22. yıldönümü anısına Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde bir sergi açıldı. Saraybosna Kırmızı Hattı adlı sergi, 2012'de Saraybosna'da gerçekleştirilen anma etkinliğinde çekilen fotoğraflardan oluşuyor.

Kırmızı hatta 11 bin 541 sandalye (video)

 

22 yıl önce başlayan ve yıllar süren Saraybosna kuşatması, İstanbul'da “Saraybosna Kırmızı Hattı” sergisiyle anılıyor. Bin 425 gün süren ve modern tarihin en uzun şehir kuşatmasında 643'ü çocuk 11 bin 541 kişi hayatını kaybetti.

2 yıl önce, kuşatmanın 20. yılında şavaşın başladığı tarih olarak kabul edilen 6 Nisan'da Saraybosna'da bir etkinlik düzenlendi. 1992-96 yılları arasında yaşamını yitiren her Saraybosnalı için Mareşal Tito Caddesi'ne tam 11 bin 541 sandalye dizildi.

Uzunluğu 800 metreyi bulan sandalyeler sayısız fotoğrafla ölümsüzleşti. O gün çekilen fotoğraflardan özenle seçilenler İstanbul'da açılan sergide bir araya getirildi. 6 fotoğrafçının objektifinden yansıyanların yer aldığı sergi, Beyoğlu Belediyesi ile Saraybosna Novigrad Belediyesi'nin ortak projesi. Serginin açılışını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, etkinliğin kendilerinin yurtdışına taşınan ilk uluslararası sergisi olduğunu belirtti.

Barış için dünyanın dikkatini çekmek istedik

Saraybosna kuşatmasını unutturmamak ve yaşamın ne kadar değerli olduğunu hatırlatmak için düzenlenen serginin küratörlüğünü Beste Gürsu ve Haris Pasovic üstlendi. Küratör Beste Gürsu şu şekilde konuştu: "Biz bu insanları nasıl onurlandıracağımızı düşündük ve 11 bin 541 sandalye dizerek konserle birlikte bu projeyi Saraybosna’nın İstiklal Caddesi gibi önemli bir caddesinde yaptık. Binlerce kişinin boşuna ölmediğini ve onları yeniden hatırlatmak istedik. Bu projeyi gerçekleştirme sebebimiz barış için dünyanın dikkatini çekmekti."

"Saraybosna Kırmızı Hattı" sergisi 19 Nisan'a kadar İstanbul Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde görülebilir.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 16:27

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26