Kırk yıllık hatırın fincanları (video)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. 19. yüzyıla ait Osmanlı geleneğini günümüze taşımak ve kahvenin kültürümüzdeki önemini vurgulamak amacıyla ''Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var'' sözünü fincanlara işledi. Aslı İBB Şehir Müzesi Koleksiyonunda kayıtlı olan fincan reprodüksiyon olarak üretildi.

Kırk yıllık hatırın fincanları (video)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ. 19. yüzyıla ait Osmanlı geleneğini bugüne taşıdı, ''Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var" sözünü fincanlara işledi. 150 yıl sonra ilk kez üretilen fincan, Osmanlı Devleti’nde Yıldız Sarayı'nda kullanılan fincanların aynısı. Aslı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Müzesi koleksiyonunda kayıtlı olan fincan, reprodüksiyon olarak üretildi. Fincan üzerindeki Osmanlıca yazı, kûfi hat sitili ile hattat Mustafa Parıldar tarafından yazıldı.

Fincanın formu, yaygın olarak kullanılan kulplu fincanların aksine, Orta Asya kültürüne ait kulpsuz çay ve kahve fincanı özelliği taşıyor. Kültür A.Ş. Proje Müdürü Fatih Yavaş fincanlarla alakalı şu ifadeleri kullandı: "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır, hepimizin başvurduğu bir atasözüdür, bir ifadedir. Çoğu zaman sitem etmek için kullanılır. Bu ifadeyi ürünlerimiz üzerinde kullanmayı düşündük. Daha önce yapılmış olan Yıldız Koleksiyonu’ndaki çalışmadan esinlenerek böyle bir ürün yapmış olduk.”

Kahvenin kırk yıl hatrı olduğu sözü neye dayanıyor?

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” sözü yaygın bir rivayete göre, Üsküdarlı bir kahve satıcısının, Rum gemi kaptanına kahve ikram etmesiyle başlıyor. Aradan 40 yıl geçiyor ve Üsküdarlı kahveci savaşta esir düşüyor. Kahveciyi tanıyan Rum kaptan, kendisine 40 yıl önce kahve ikram eden adamı unutmuyor ve ona yardım ediyor.

Kültür AŞ. kahve fincanlarının yanı sıra yeni kartpostal koleksiyonuna da imza attı. İBB Fotoğraf Dairesinde görev yapan ve İstanbul'un farklı noktalarında çekimler gerçekleştiren koleksiyoner ve fotoğrafçı Hilmi Şahenk'e ait nostaljik fotoğraflar gün yüzüne çıktı. Geçmişin izlerini bir fotoğraf karesinde saklayan kartpostallar, farklı dönemlerin en canlı tanığı olarak kabul ediliyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:31
YORUM EKLE

banner19