Kırımlılar milli mekteplerini de kaybedebilir

Stalin’in acımasız politikalarıyla yurtlarından edilen Kırım Tatarları, uzun yıllar sonra döndükleri anayurtlarında Türk kültürünü yaşatmaya çalışıyorlar. Ancak Kırım’ın Rusya’ya bağlanması Kırım Tatarları’nda son dönemdeki kazanımların da kaybedileceği endişesine yol açtı.

Kırımlılar milli mekteplerini de kaybedebilir

 

Kırım Tatarları uzun yıllar süren acı dolu sürgünün ardından döndükleri anavatanlarında yeni bir hayat kurdular. Yerleştikleri köylerde yaşam süren Kırım Tatarları, bir kez daha topraklarını kaybetme endişesi yaşıyor.

450 hanelik ve yaklaşık 3 bin nüfuslu Alma Tarha Köyü, Kırım'daki en büyük Kırım Tatar köyü. Kendi imkânlarıyla imece usulü yaptırdıklar cami onlar için gurur kaynağı. Aynı zamanda köylülerin buluşma noktası. Seracılık, hayvancılık ve ticaretle uğraşan Alma Tarha köylüleri, acı dolu sürgün yaşamlarının ardından burada yeniden kurdukları hayattan son derece mutlu. Ancak son dönemde yaşananlar Kırım Tatarlarını tedirgin ediyor.

Kırım'ın Rusya Federasyonu'na bağlanma kararı, özellikle hükümetin Ukrayna döneminde verilen tapular ve kamusal haklara yönelik almayı düşündüğü kararlar dolayısıyla, Kırım Tatarları şu an sahip oldukları arazileri kaybetme tehdidi ile karşı karşıya. Bahçesaray ve çevresinde onlarca Kırım Tatar köyü de aynı tehdit altında. Yaşanan belirsizlik Kırım Tatarlarını bundan sonrası için kaygılandırıyor.

Kırım Tatar Milli Mekteplerinin kapatılması korkusu yaşanıyor

Kırım'da eğitim, milli mektepler tarafından veriliyor. 194 öğrencili ve 11 sınıflı Alma Tarha Köyü Kırım Tatar Milli Mektebi de 1996'da yapıldı. Kırım Tatar Milli Mektepleri, acı dolu sürgünlerinin ardından yeniden anavatanlarına dönmelerine izin verilen Kırım Tatarları'nın ileri gelenleriyle, şair ve yazarlar tarafından kurulmuştu. Mekteplerin amacı; Kırım Tatarlarının kültür ve edebiyatıyla örf ve geleneklerinin yaşatılması ve gelecek nesillere taşınması. Ukrayna tarafından desteklenen bu oluşum zamanla Kırım Tatar köylerinde ve şehirlerinde yaygınlaştı.

Kırım Tatar Milli Mekteplerinin en eskisi olan 1996 yılında kurulan Alma Tarha Kırım Tatar Milli Mektebinde, öğrenciler kendi dilleriyle eğitim görmekten, örf ve adetleriyle kültürlerini öğrenmekten son derece memnun.

Alma Tarha Kırım Tatar Milli Mektebinde 25 öğretmen görev yapıyor. TİKA'nın koordinasyonunda okula laboratuar malzemeleri, bilgisayar ve demirbaş yardımı yapılarak, okulun onarımı da gerçekleştirildi.

Ancak Kırım'da yaşanan gelişmelerin ardından, bağımsızlığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti yönetiminin Kırım Milli Mekteplerini kapatması korkusu yaşanılıyor. Kendi kültürlerini yaşatmak için oluşturdukları milli mekteplerin kapatılması ihtimaliyle karşı karşıya kalan Kırım Tatarları endişeli.

Yemekleri, lezzetleri kadar öyküleriyle de ön plana çıkıyor

Öte yandan Kırım Tatarları kültürlerine, dillerine ve geleneklere sahip çıkmak için büyük çaba harcıyor. Kırım Tatarları ile ortak miraslarımızdan biri de kuşkusuz yemek kültürü. Kırımlı Tatarların yemekleri, lezzetleri kadar öyküleriyle de ön plana çıkıyor. Tıpkı gelin çorbası yani yerel adıyla ufakaşta olduğu gibi.

Sofradaki lezzetler arasında en fazla bilinen ise şüphesiz çiğ böreği. İki çeşit yapılan çiğ böreğin, biri yağ ile tavada, diğeri de kuru sac üzerinde, tıpkı gözleme gibi yapılıyor.

Etli yaprak sarma da Kırım Tatarlarının sofralarının olmazsa olmazlarından. Yemeklerin ardından en çok yenen Tatar tatlısı, pahlava. Şerbete bulanan hamura ceviz ya da fındık serpilerek yapılan pahlava, Kırım Tatarlarının en ünlü tatlısı.

Pahlava ardından içilen köpüklü Türk kahvesiyle ise Tatar mutfağının lezzeti adeta taçlandırılıyor.

 

 

 

 

Levent Öztürk haber verdi

 

Yayın Tarihi: 25 Mart 2014 Salı 14:18 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 14:18
YORUM EKLE

banner19

banner36