Kırım'ın sürgün acıları hâlâ taze (video)

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Kırım Tatarları, Stalin'in emriyle bir gecede vatanlarını terk etmeye zorlanırken ve nüfuslarının yarısını sürgün yolunda kaybetti.

Kırım'ın sürgün acıları hâlâ taze (video)

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin, Rusya Federasyonuna bağlanma kararı Kırım Tatarları’nda büyük endişe yarattı. Yüz binlerce Kırım Tatarı'nın 1944 yılında topraklarından sürüldüğü acı dolu günleri yüreğinde hâlâ bugün gibi yaşayan 77 yaşındaki Muhammed Nakaş, yaşadıkları endişeyi aktarırken gözyaşlarına boğuldu.

6 Mayıs 1944 de Stalin'in emriyle evlerinden zorla çıkartılan Kırım Tatarları yıllar süren acı dolu bir sürgüne gönderildi. O günleri Muhammed Nakaş şu şekilde anlattı: "Askerler geldi, kapıları kırdılar, 'Her şeyinizi alın çıkın' dediler. Vagonlara koydular, kapıları kapattılar. Kız kardeşlerim açlıktan öldü. 3 torunum var, inşallah onlar bu acıları görmez."

Büyük sürgün yolunda yüz binlerce Kırım Tatar'ını hastalık, ölüm ve acı dolu zorlu bir yolculuk bekliyordu. Özbekistan'a sürülen Kırım Tatarlar'ı burada açlık ve sefalet içinde yaşamak zorunda bırakıldı ve birçoğu hastalıktan öldü.

Uzun yıllar sonra Ukrayna topraklarında Özerk Kırım Cumhuriyeti'ne dönebilen Tatarlar şimdi yeniden aynı acıları yaşamaktan korkuyor.

 

 

Levent Öztürk haber verdi

Yayın Tarihi: 25 Mart 2014 Salı 11:14 Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 11:14
YORUM EKLE

banner19

banner36