Kırgızların hayatında önemli bir yere sahip (Video Haber)

Kırgız halkının, tarihini, geleneklerini ve kültürünü yansıtan erkek başlığı kalpaklar, bugün de önemini koruyor.

Kırgızların hayatında önemli bir yere sahip (Video Haber)

 

Kırgız halkının, tarihini, geleneklerini ve kültürünü yansıtan erkek başlığı kalpaklar, bugün de önemini koruyor. Köklü ve zengin Kırgız kültürünün önemli sembolü olan kalpakların renkleri ve desenleri farklı anlamlar taşıyor.

Yapımı oldukça zahmetli olan kalpaklar, keçeden üretilerek üzerine geleneksel Kırgız desenleri işleniyor. Beyaz keçe üzerine geleneksel Kırgız desenlerinin işlendiği kalpaklar, Kırgızistan tarihinden bugüne kadar Kırgız erkeklerinin vazgeçilmez aksesuarı olmuştur. Her kalpak, rengi ve desenleri ile farklı bir mânâ taşıyor. Kalpakta kullanılan beyaz renk, fikir hürriyetini temsil ediyor.

Kırgız erkekler düğünlerde, cenaze törenlerinde ve ananevî bayramlarda mutlaka kalpak takıyorlar. Ancak yalnızca düğün ve cenazelerde değil, günlük hayatta da Kırgızistan sokaklarında kalpakla gezenlere rastlamak mümkündür. Kırgızların hayatında önemli bir yer edinen kalpaklar, aynı zamanda değerli bir hediyelik eşya olarak armağan ediliyor. Kıyal El Sanatçıları Birliği, Kırgızistan'da kalpak geleneğini 1959'dan bu yana yaşatma gayretinde olan bir atölye...

El sanatçıları birliğinin mütevazı atölyesinde çeşit çeşit kalpaklar, Kırgız ustaların elinde şekilleniyor. Kalpak, yüzyıllardan bu yana geleneksel Kırgız keçelerinden üretiliyor. İklim şartlarının keçe kullanımını yaygın hale getirdiği Kırgızistan'da, geleneksel el işlemesi kalpak üretimi, yerini makinelere bırakmış. Fakat buna rağmen kalpak üretimi oldukça zahmetlidir. Keçe önce özel kalıplara göre kesiliyor. Ardından kalpağın görünen yüzüne geleneksel desenler işleniyor. Ütüleme tamamlandıktan sonra, kalpağın kenarları siyah kadife kumaşla çevriliyor. Özenle hazırlanan püskül kalpağın tepesine yerleştiriliyor. Sonrasında kalpağın iç tarafındaki dikişlerin gizlenmesi ve keçenin kafaya uyum sağlaması için beyaz kumaş geçirilerek tamamlanıyor.

 

 

Uğur Özen bildirdi

Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2013 Çarşamba 14:25 Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2013, 11:40
banner25
YORUM EKLE

banner26