Kırgızların 'eleçek' başörtüleri sergileniyor (video)

ırgız kültüründe önemli yer tutan milli kıyafetler, Bişkek'te düzenlenen sergilerle yeni nesillere ulaştırıldı.

Kırgızların 'eleçek' başörtüleri sergileniyor (video)

 

Kırgızlar'ın milli kıyafetleri arasında sayılan eleçekler Kırgız tarihinde önemli bir yere sahip. Kırgız kadınının başına sardığı pamuklu kumaştan yapılan eleçek isimli başörtüler, Bişkek'teki sergide buluştu. Tarih Müzesi'nde açılan sergide farklı bölgelere ait eleçeklerin yanı sıra bunun yanında kullanılacak gümüş ve diğer takılar da var. Sergi, Kristensen fonu tarafından, 2013'de başlatılan 'Kırgız Eleçek’ini Geri Getirme Projesi'nin bir parçası.

Eleçekin yapılışı ve üzerindeki desenler ülkenin bölgelerine göre çeşitlilik arz ediyor. Pamuk bezden oluşan kumaşa şekil verilerek başa örtülen eleçekler, göçebe hayatı sürdüren Kırgız tarihinde büyük yere sahip. Kırgız kızlar evlendikten sonra keptakiyası çıkartılarak yerine eleçek takıyorlar. Yöre ve bölgelere göre değişik şekillerde kullanılan eleçek, farklı süs ve takılarla birlikte de örtülüyor.

Ulusal Tarih Müzesi'ndeki sergide eleçek projesi kapsamında yapılan araştırmalar neticesinde, Kırgızistan’ın Oş, Narin, Işık-Köl bölgelerinden toplanan eleçeklerin yanı sıra Tacikistan’ın Murgab bölgesinde yaşayan Kırgız kadınların eleçekleri de yer aldı. Sergideki 6 eleçek ise anlatımlara dayanılarak yeniden yapıldı. Müzenin arşivinde bulunan fotoğraflar ve eleçeklerle birlikte kullanılan takılar da serginin önemli parçaları arasında.

Sergiyi düzenleyen Ayday Asangülova, "Bizim amacımız Kırgızlar'ın eskiden kullandıkları giyimleri yeniden canlandırmak. Bu sefer baş giyimini seçtik. Kumaşları alıp, annelerimizden de destek görerek, eleçeğin nasıl sarıldığının kaydını yaptık. Eleçeğin yapılışının bütün aşamalarını yeniden öğrendik" diye konuştu.

Sergiye proje kapsamında Bişkek sokaklarını başlarındaki eleçeklerle dolaşan kadınlar da katıldı. Eleçeği tanıtmak amacıyla başkent sokaklarında eleçeği ile gezen Gülhan İslamkızı, "Bugün bütün gün şehirde baş giyimim ile gezdim. Başlarda biraz utanıyordum ama daha sonra eleçeğin başımda olduğunu bile unuttum. Başkaları giyse ben de giyerim" dedi.

Sergide eleçeklerin nasıl yapıldığına da yer verildi. Yapım aşamasında gelin eleçeği için 19 metre kumaş kullanıldı.

Ekseri milli tören ve resmi bayramlarda Kırgız kadınlarının taktığı eleçeklerin yer aldığı sergi 12 Aralık’a kadar Kırgız Ulusal Tarih Müzesi'nde görülebilecek.

 

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 11:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26