Kırgızlardan Ürkün Olayı'nın 100. yılına film (video)

Ürkün Olayı 100. yıldönümünde filme aktarılıyor. Binlerce Kırgız’ın ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili araştırmalar tamamlanırken, çekim hazırlıkları da tüm hızıyla sürüyor. Bir ailenin yaşadıkları üzerinden ele alınan filmin sonbaharda gösterime girmesi planlanıyor.

Kırgızlardan Ürkün Olayı'nın 100. yılına film (video)

Kırgızlar’ın bağımsız bir devlet olma çabaları içinde en önemli tarihsel kırılma noktalarından biri olan Ürkün Olayı, beyazperdeye aktarılıyor. 1916'da yaşananları konu alana film Ürkün Olayı’nın 100. yıldönümü nedeniyle çekiliyor.

Kırgızistan’ın kuzeyinde yaşayan olay ülke tarihi için büyük öneme sahip. Bölge halkını çalışma kamplarına veya cepheye gitmeye zorlayan Çarlık Rusya’sına karşı başlatılan isyan hüsranla sonuçlandı. On binlerce Kırgız, Çarlığın ordusundan Çin'e doğru kaçarken dağlarda açlık ve soğuğa direnemedi. Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bu olay ''Ürkün'' olarak tarihe geçti.

Hazırlıkları süren filmin senaryosu da, Ürkün Olayını yaşayan bir aile üzerinden kurgulanıyor. Filmin yönetmeni ressam Medin Uçukeyev, filmin ana planlarını çizimlerle canlandırıyor. Tarihi bir sanat filmi olması tasarlanan filmin senaryosunu Muhtar Atanaliyev yazdı. Atanaliyev film hakkında şu ifadeleri kullandı: “İlk olarak belirtmek istediğim durum şu: Ürkün, Kırgız halkının yaşadığı ve gözden kaçırılacak bir olay değildir. 100’üncü yıldönümündeki anmaları izlemekten çok, ona katkımızı verelim istedik. Bu proje üzerinde ben yaklaşık bir yıl hazırlandım. Senaryoya da 2 ay zaman harcadım. Biz burada olaya siyasi bir renk vermek istemiyoruz. Bunu vurgulayarak söylemek gerek. Biz sadece halkın başına gelen, halkın yaşadığı olayı izleyicilere sunmak istiyoruz."

"Ölenler değer görmeyince diriler saygı görmez"

Çekimleri Kırgızistan’ın Çüy, Isık-Köl ve Batken bölgelerinin yanı sıra Çin’de de yapılması planlanan filmin yapımcılığını Sayakbay Manasçı Toplumsal Fonu üstleniyor. Fon’un müdürü Samat İbrayev, filmin çekimleri hakkında şu ifadeleri kullandı:“Ürkün filminin asıl amacı, Kırgız halkının o zamandaki durumu, özellikle Rusya çarlık yönetiminin sömürgeci siyasetine karşı, Kırgız halkının özgürlük savaşını göstermektir. Bu savaşı bir ailenin hikayesi üzerinden göstermeyi amaçladık. Bu nedenle filmin bütçesi çok büyük değil.  Biz bu filmle tarihimizi gözden geçirerek, yaşamdan göçmüş atalarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeyi de amaçlıyoruz. Kırgızlar’da iyi bir atasözü var; ‘Ölenler değer görmeyince diriler saygı görmez’ derler. Bu nedenle, bu film yoluyla atalarımızın bu devleti kurmak ve bağımsızlığı kazanmak için neler yaptıklarını, nasıl yaşam sürdüklerini, ömürlerini bile verdiklerini göstermek istiyoruz.”

Yaklaşık 2 saatlik olması öngörülen Ürkün Olayı 100. yıldönümüne adanan filmin sonbaharda gösterime girmesi planlanıyor.

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:13
YORUM EKLE

banner19