Kırgızistan'ın sinema tarihi bu müzede gizli (video)

Kırgız Film Stüdyosu, ülke sinemasının tarihine, filmlerde kullanılan malzemeler ve fotoğraflarla ışık tutuyor. Uğur Özen yazdı.

Kırgızistan'ın sinema tarihi bu müzede gizli (video)

 

 

Kırgız sinemasının önemli filmlerine imza atan Kırgız Film Stüdyosu bünyesinde açılan müze, 2001 yılında oluşturuldu. Kırgız sinemasının doğum tarihi kabul edilen 17 Kasım 1941'de açılan stüdyo, ülke sinemasının dikkat çeken filmlerine imza attı. 

"Frunze Kino Stüdyosu" adıyla kurulan mekân günümüzde "Kırgız Film" olarak hizmet veriyor. Kırgız Film, ekonomik sıkıntılar içinde olsa da, yeni filmler üretmekten vazgeçmiyor. 70 yılı geride bırakan Kırgız Film’in bünyesinde bir de sinema müzesi bulunuyor.

2001'de Kırgız Film’in 60. kuruluş yılında oluşturulan müze, Kırgız sinema tarihinin kanıtlarını geleceğe taşıyor.

Çekilen ilk filmin malzemeleri müzede

Teknoloji ile birlikte gelişen Kırgız sinemasının yolculuğu, müze içindeki malzemelerle ziyaretçilere anlatılıyor. Kırgız Film Sinema Müzesi'nde, Kırgızistan'da çekilen ilk filmde kullanılan kameradan kostüme deyin birçok önemli unsur bulunuyor. Kırgız geleneksel hayatına dair filmlerde kullanılan dekorlarsa, müzede en önemli yeri tutuyor.

Kırgız sinemasının ilk filminde kullanılan, ağırlığı 30 kiloya ulaşan “Konvas” adlı kamera, eski montaj masaları ve ses kayıt cihazları, müzenin dikkat çeken parçaları arasında bulunuyor. Müzede sergilenen emektar laterna ve gramofon gibi müzik aletleri ise, dönem filmlerinin tarihini yaşatıyor.

Sanatçıların fotoğrafları ve film sahneleri 

Kırgız Film Sinema Müzesi'nde, Kırgız Film'de emeği geçen sanatçıların fotoğrafları ve unutulmaz filmlerden sahnelerle ülke sinemasının tarihi gözler önüne seriliyor. 

 

 

Uğur Özen yazdı

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 12:06
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13