Kırgızistan'ın Sembollerinden Biri: Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi (video)

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi 6 milyon eseri muhafaza ediyor. Kütüphane, özel koleksiyonlarıyla dikkat çekiyor. Ülkenin ulusal sembollerinden kabul edilen kütüphane araştırmacılar için zengin bir arşiv sunuyor.

Kırgızistan'ın Sembollerinden Biri: Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi (video)

Bişkek'teki Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi 19 bin metrekare alanda 6 milyon kitaba ev sahipliği yapıyor. Sovyetler döneminde Çernişevskiy adıyla açılan kütüphane 1984'ten bu yana şimdiki binasında hizmet veriyor. Bugün hala Çernişevskiy Kütüphanesi olarak tanınan bina da ulusal kütüphanenin çocuk kitapları bölümü olarak işlevini sürdürüyor.

Dünya ve ulusal kültürün kitap hatıraları isimli 21 koleksiyonu da içine alan kütüphane, Kırgızistan tarihinde önemli yer tutan Erkin-Too gazetesinin arşivi ile de dikkat çekiyor. Kütüphane, 5 ayrı koleksiyonla Kırgız tarihi kitaplarını bugüne taşıması bakımından da önem taşıyor.

Her yıl yaklaşık 300 bine yakın okuyucuyu ağırlayan kütüphane, yaklaşık bir milyon kitap, gazete, dergi ve bilimsel çalışmayı kullanımına sunuyor. Bünyesinde çeşitli elektronik katalogları da bulunduran kütüphane; süreli yayın, yabancı dilde kitaplar ya da belgelere de sahip.

Kırgızistan'ın sembollerinden biri

Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi, kendi bünyesinde her yıl çeşitli kültürel olaylara ilişkin yaklaşık 700 faaliyete de imza atıyor. Tarihçi Tınçtıkbek Çorotegin kütüphane hakkında şu şekilde konuştu: “Ulusal kütüphanemiz, bizim ulusal sembollerimizden biridir. Son zamanlarda burada da reformlar olduğunu görüyoruz. Mesela sayısal kitaplar gibi… Farklı gelişmeler buraya gelmeye başladı. Bunun yanı sıra kütüphanede çok önemsediğimiz eski kitaplar bölümü var. Bu bölümde Arap, Latin ve Kril alfabelerinde yazılmış Kırgızlar’a ait çok emekler toplanmış durumda. Burası gerçekten bizim yazma kültürümüzün hazinesi diyebilirim. Ama maalesef teknolojik gelişmelerden biraz geride. Gelecekte kütüphanedeki değerli kitaplar internet üzerinden serbestçe okunabilir hale gelse diye bir dileğim var. Kütüphanenin internet sitesinin tüm dünyaya hizmet vermesini umut ediyorum.”

Kütüphanede, ulusal bibliyografya, Rus edebiyatı, Türk edebiyatı, Amerikan edebiyatı ve uluslararası ilişkiler gibi 28 bölüm yer alıyor. Kırgızistan ulusal kütüphanesi, sadece kitapları değil, gazeteler, dergiler, haritalar, notalar, fotoğraflar, bitirme tezleri, çeşitli el yazmaları gibi farklı yazılı ve basılı yapıtları da içine alıyor.

 

Uğur Özen

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2018, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER