Kırgızistan'da Kültür Yılı kapsamında iki sergi (video)

2016 yılının kültür ve tarih yılı olarak ilan edilmesiyle kültür sanat etkinlikleri hız kazandı. Başkent Bişkek’te Kırgızlar’ın tarihi ve kültürel zenginliğini öne çıkaran iki sergi açıldı. Bunlardan biri ‘Asırlardır Yaşayan Ulus Zenginliği’ adlı kitap sergisi olup, diğer sergi ise şırdak olarak adlandırılan keçe halıları buluşturdu.

Kırgızistan'da Kültür Yılı kapsamında iki sergi (video)

Bu yılı kültür ve tarih yılı olarak kutlayan Kırgızistan'da etkinlikler başladı. Alıkul Osmonov Kırgız Ulusal Kütüphanesi'nde ‘Asırlardır Yaşayan Ulus Zenginliği’ adlı kitap sergisi de bu kapsamda düzenlendi. Kırgız kültürüne kaynak teşkil eden eserlerin sergilendiği etkinliğin açılış töreni birçok araştırmacı ve akdemisyeni buluşturdu.

Kırgız Ulusal Kütüphanesi müdürü Cıldız Bakaşeva, etkinlikle alakalı şu ifadeleri kullandı: "Kütüphanemizde yıl sonuna kadar birçok etkinlik gerçekleşecek. İlk olarak bu sergiyi açtık. Ulusal kütüphanemizde 6 milyonu aşkın kitap var. Sadece ulusun zenginliği değil, tüm dünya halklarının zenginliği de var burada. Bu nedenle burada, sergiye sığdırabildiğimiz kadarını, halkımıza tanıtmak amacıyla sunuyoruz. Sergi birkaç aşamalı gerçekleşecek."

Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı danışmanı Mirlan Samykoco da kitap sergisiyle ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: "Bu sergi bizim tarihimizi anlatıyor. Kırgız el yazmalarının varlığını gün yüzüne çıkaran kitapların sergilendiği bu etkinlik, Kırgızlar’ın köklü varlığının gerçek delili niteliğinde. İşte bu delili yeni kuşağa ve topluma göstermek ve tanıtmak amacıyla bu sergi gerçekleşiyor."

4 bölümden oluşan serginin ilk bölümünde milattan önce 6 ila 12’inci yüzyıllara tarihlenen Enesay, İç Asya ve Kırgızistan’da bulunan taş yazıtlar üzerine yapılan derlemeler sergileniyor. Destanlara ayırılan ikinci bölümde Manas Destanı’nın çeşitli türlerinin yanı sıra inceleme kitapları da yer alıyor. Karahanlılar dönemine odaklanan üçüncü bölüm ise tüm Kırgızistan'ı kucaklayan İslam’ın etkisiyle yazılan yapıtlardan oluşuyor. Zengin yazılı kültür hakkındaki çalışmaların arasında, bin yıl önce Kırgız topraklarında doğan Yusuf Has Hacip, Kaşgarlı Mahmud gibi düşünürlerin yapıtları ve ilgili çalışmalar görülebiliyor. Serginin son bölümünde 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyılın başında yaşayan Kırgız şairlerin eserleri sergileniyor.

Kırgızistan'ın edebi mirasını gün yüzüne çıkaran sergi dizisinin farklı başlıklarla devam etmesi planlanıyor.

Geleneksel keçe halılar da sergileniyor

Kültür ve tarih yılı kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri de Tenir-too Şırdakları adlı sergi oldu. Şırdak olarak adlandırılan keçe halılar Gapar Aytiyev Kırgız Ulusal Görsel Sanatlar Müzesi’nde sergilendi. Sergide eşsiz şırdakları ile ünlü Narın bölgesinden ürünler buluştu.

Göçebe yaşamın günlük eşyalarından şırdaklar, Kırgız geleneksel kültürünün halen sürdürülen el sanatlar arasında. Geçmişte bozüylerin taban döşemesi yani halı olarak kullanılan şırdaklar şimdilerde el sanatları olarak sürdürülüyor. Kimi ustalar yeni denemelerde bulunsalar da üretim süreci binlerce yıldır aynı teknolojiyle sürüyor.

Keçe ile yapılan bu el sanatını en özel kılan yanı ise üzerine farklı renk ve biçimler ile işlenen motifleri. Üzerindeki desenler Kırgızlar’ın tarih sahnesine çıkmalarından bu yana kullandıkları damga ve semboller.

Şırdaklar aynı zamanda evin süsü idi. Değişik renk ve büyüklükte yapılan şırdaklar,  genç kız çeyizlerinin de olmazsa olmazları arasındaydı. Evin kızı daha küçükken, annesi ile birlikte şırdak hazırlamaya koyulmalıydı.

Günümüzde daha çok duvar süsü olarak kullanılan şırdaklar artık sanatçılar tarafından üretiliyor. Popülerliğini yitirmeyen ve turistik değeri de yüksek olan şırdaklarla ilgili, sık sık sergiler de açılıyor.

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 16:56
YORUM EKLE

banner19