Kırgızistan'da İlk Kez İftar Çadırı Açıldı (video)

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te ilk kez iftar çadırı kuruldu. Arabayev Üniversitesi’nin bahçesinde açılan çadırda, iftar yemekleri her gün farklı bir kurum tarafından karşılanıyor. Yüzlerce kişiyi ağırlayan çadırda çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

Kırgızistan'da İlk Kez İftar Çadırı Açıldı (video)

Kırgızistan'da Ramazan ayı nedeniyle bir ilk yaşandı. Ülkedeki ilk iftar çadırı başkent Bişkek'te Arabayev Üniversitesi bahçesine kuruldu. Cumhurbaşkanlığa bağlı olan İyman Fonu ve Umma Dergisi’nin inisiyatifi ile kurulan çadırda yoksullar için iftar yemeği veriliyor.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı iftar çadırının açılış töreni Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. İyman Fonu Müdürü Nurjigit Kadirbekov açılan iftar çadırı hakkında şu sözleri sarfetti: "İftar çadırı Kırgızistan'da ilk defa kuruluyor. Bu projeyi bugüne kadar Türkiye'de gördüm. İstanbul'un Üsküdar semtinde 20'den fazla çadır var ve insanlara iftar sofrası hazırlanıyor. Ramazan ayı sadece insanın ruhani değerlerini zenginleştiren bir ay değil. Bu ay aynı zamanda hayrın, paylaşmanın ve ibadetin ayı. İşte bu çadır ile sosyal, kültürel ve hayırsever bir projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu çadıra ülkedeki çeşitli kurumlar, elçilikler kültürel merkezler davetli. Onlar, sırayla iftar yemeği sunacak. Aynı zamanda konser programları da olacak. İftar çadırı, sadece Ramazan ayı bünyesinde değil, tarih ve kültür yılı bünyesinde de gerçekleştiriliyor. Projeyi başlattık, gelecek yıl sadece Bişkek kentinde değil, ülkenin tüm bölgelerinde devam edecek."

İftar saatine kadar sohbetlerin yapıldığı çadırda iftar vakti masalarda beklendi. Akşam ezanının okunmasıyla oruçlar açıldı, dualar edildi. Ardından akşam namazı cemaatle kılındı. İftardan sonra Ramazan ilahileri dinlendi. Ca Ramazan yani Ya Ramazan adlı geleneksel ilahi, Kırgızistan'da dua amacıyla söyleniyor. Çadıra girerek Ca Ramazan'ı söyleyen gençler de bu geleneği yaşattılar.

İyman Fonu Müdürü Nurjigit Kadirbekov iftar çadırı hakkında son olarak şu ifadeleri kullandı: "Biz iftara gelenlerin ulusuna, dinine, oruç tutup tutmadıklarına bakmıyoruz. Bizim çadırımıza herkes davetlidir. Hayırsever insanlar yetimleri, yoksulları, engellileri, iftara çağırırsa ne güzel olur diye düşünüyoruz. Onları sevindirmek sevaptır. Biz sadece şartları oluşturduk, insiyatifi toplumumuza bıraktık. Şu anda iftar düzenlemek için hayırseverlerimiz yarış halinde. Çok şükür. Devamını diliyoruz."

Ülkede de bir ilk olan çadır büyük ses getirdi. Çadırda buluşanların en büyük dileği ise projenin daha da genişletilmesi...

 

Uğur Özen

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2016 Perşembe 14:45 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 15:00
banner25
YORUM EKLE

banner26