'Kırgız Ulusal Oyuları' Kitabı Yeniden Yayımlandı (video)

Mihayil Rındin'in 'Kırgız Ulusal Oyuları' kitabı Kırgızistan'da ikinci kez yayınlandı. Kırgız toplumunun geçmişten bugüne taşıdığı desen ve işlemelerinin tanıtıldığı kitapta, Kırgız kültürüne ait 3 bini aşkın desene temel oluşturan 200 eser yer alıyor.

'Kırgız Ulusal Oyuları' Kitabı Yeniden Yayımlandı (video)

Oyu, giysiler, takılar ve günlük kullanımdaki çeşitli eşyaları süsleyen desenlerin Kırgızca adı. Bu geleneksel desenler Mihayil Rındin'in "Kırgız Ulusal Oyuları" adlı 1948 yılında yayınlanan kitabında bir araya getirilmişti. İlk kez 1948'de basılan eserin ikinci baskısı geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. Kitabın, ilkinden 68 yıl sonra yapılan yeni baskısının tanıtım töreni, Gapar Aytiyev Görsel Sanatlar Müzesi’nde gerçekleşti.

Tarih ve Kültür Yılı etkinliklerden biri olan program kuzey ve iç Tyan-Şan dağlarının biyo-çeşitliliğini desteklemek amacıyla düzenlendi. Orta Asya Kültür ve Sanat Merkezi Müdürü Almakan Nayzabekova kitap hakkında şu şekilde konuştu: "Mihayil Rındin’in kitabı büyük bir umut ve dilek ile basıldı. Bu kitabı, ilk defa 1948'de Ermitaj Müzesi bastı. Rındin 1934'den başlayarak, Kırgızistan’da çalıştı ve bu albümü baskıya hazırladı. Bu, onun oyular hakkındaki ilk albümü idi. Rındin 1943 yılında maalesef hayata gözlerini kapattı. 1948 yılından sonra bu kitap tekrar hiç basılmadı. Bu kitap, sadece bazı kütüphanelerde vardı. Hepimizin bildiği gibi, son zamanlarda Kırgızistan’da Kırgız ulusal oyuları yeniden önem kazanarak, hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Kırgızistan’ın çeşitli bölgelerindeki, ilçelerindeki el sanatçılarından, tasarımcılarından, bu kitapla ilgili çok istek geliyordu."

“Kırgız Ulusal Oyusu” kitabında  Kırgız kültürüne ait 3 bini aşkın desene temel oluşturan 200 eser yer alıyor. Eserde desenlerin sınıflandırılması yapılıyor ve okuyuculara açıklamalı bir biçimde sunuluyor. Rındin diğer bilim adamlarından farklı olarak, kitabında Kırgız oyularının bilimsel sınıflandırmasını sunuyor. Mesela, oyuların ne kadarının bitki temelli, ne kadarının da hayvansal temelli olduğu kitapta belirtiliyor. Rındin kitabında, temel olarak 200 oyuyu ele alıyor. “Kırgız Ulusal Oyusu” kitabı, Kırgız kültürünü araştıran bilim insanlarına da değerli bir kaynak sunuyor.

1934 yılından itibaren Kırgızistan'da çalışmalar yürüten ve birikimlerini bir kitapta buluşturan ünlü Rus bilim adamı Mihayil Rındin'in bu çalışması halen değerini koruyor.

 

Uğur Özen

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2016 Perşembe 16:42 Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 16:42
banner25
YORUM EKLE

banner26