Kırgız tarihi Bişkek'te bu müzede (Video Haber)

Etnografya ve tabiat ile alâkalı eserleri buluşturan Ulusal Tarih Müzesi, Kırgızistan'ın övünç kaynağı ve siyasî tarihin tanığı bir binadır.

Kırgız tarihi Bişkek'te bu müzede (Video Haber)

 

Orta Asya’daki en büyük müzelerden biri olan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Millî Tarih Müzesi, Kırgız halkının hayatına ışık tutan kıyafetler ve el sanatları ürünlerinin örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Müzenin ilk müdürü, etnografya bölümünü kuran bilim adamı, etnograf Saul Abramzon'du. Açıldıktan sonra etnografya ve tabiat ile ilgili eserleri toplayan müzenin, tarih ve arkeoloji bölümü ise, Leningradlı ünlü bilim adamı ve arkeolog Aleksandr Bernştam’ın imzasını taşıyor.

Kırgızistan’da geçmişi M.Ö. 2. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan buluntular, ilk kez 1941'de, Bernştam’ın başkanlığında Millî Tarih Müzesi'nde sergilenirken, 1947'de Sosyal Yapılar Bölümü açılan müze, 1967'de bugün Kültür Bakanlığı ve Halklar Meclisi olarak kullanılan eski Hükümet Evi'ne taşındı. Böylece ilmî ve kültürel bir merkeze dönüştü.

Müzede Kırgız tarihi sergileniyor

Son olarak 1991'de Ala Too Meydanı'nda Vladimir Lenin Merkez Müzesi'nin yer aldığı binaya taşınan Millî Tarih Müzesi'nde; bugün 8 bin metrekarelik alanda yaklaşık 90 bin çeşit örnekle ülkenin tarihi sergilenmektedir.

Kırgızistan’ın, Sovyet ve bağımsızlık dönemlerinde inşaasını, iktisadî, eğitim ve kültürel gelişme süreçlerini anlatan unsurlar müzede önemli yer tutarken, sergilenen örneklerin çoğu benzersiz ve bilimsel kıymete sahipler. Saymalı-taş boğazında bulunan yazılı taşlar ve bronz çağına ait silah ve arkeolojik buluntular, saka, hayvan üslûbunda yapılan minyatür, altın folyodan dikili yamalar ve M.Ö. 1 ve 5. yüzyıllara ait takılar da müzeye gelenlerin büyük ilgisini çekiyor.

6. ile 12. asırlar arasındaki Türk Kağanlığı dönemine ait Eski Türk Taş Heykel Kültürünü simgeleyen Balballar, Eski Türk alfabesi ile yazılmış mektuplar, seramik ve renkli cam örnekleri de Kırgızistan Millî Tarih Müzesi'ndeki koleksiyonda mevcutken, deri, yün, hasır ve ağaçtan yapılan el sanatları örnekleri ile, kıyafetler, takılar ve at koşumları da müzenin parçaları arasında bulunmaktadır.

 

 

Uğur Özen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 17:16
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13