Kırgız Motifleriyle Modern Kıyafetler (video)

Kırgızistan’da son yıllarda yerel etnik çizgilerin egemen olduğu, el sanatı ürünleri yaygınlaşıyor. Ülkenin geleneksel kültürünü tanıtma amacı taşıyan bu çalışmalar, günümüzde kullanılabilir bir biçimde üretiliyor. Kadın kıyafetlerinin de yer aldığı ürünler her Kırgızlar'ın hem turistlerin ilgisini çekiyor.

Kırgız Motifleriyle Modern Kıyafetler (video)

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bir atölyede geleneksel el sanatı ürünleri hem üretiliyor, hem de sergileniyor. Atölyenin sahibi Gülnara Kaçaganova, hobi olarak başladığı mesleğini 16 yıldır profesyonel olarak devam ettiriyor ve geleneksel Kırgız motifleri taşıyan çağdaş giysi tasarımlarını adeta bir sanat eserine dönüştürüyor.

Kaçaganova, bu mesleğe ilk adımını Sovyetler'in dağılması sonrası öğretmenlik mesleğini bırakıp gittiği Moskova'da atmış. Ressam arkadaşı Alesya ile turistlere yönelik hediyelik el işleri üretttikten sonra geleneksel giysilere yönelmiş ve işini Kırgızistan’a taşıyarak her şeye yeniden başlamış. Kaçaganova bugün ülkesinde ve Asya’da tanınan bir el sanatçısı.

Gülnara Kaçaganova yaptığı ürünleri satışa sunduğu ilk günü şu şekilde anlattı: “Moskova’da İzmaylovskiy adlı bir fuar parkı var. Oraya yabancı turistler çok gelir ve hediyelikler satın alırlar. İşte, ilk orada satmak için küçük deve ve eşek gibi oyuncaklar yaptık. Yani Moskova’da olmayan, pazarda eşi olmayan ürünleri yapmaya çalıştık. İlk satılık ürünümüz 170 rublelik eşek oyuncağı idi. Bu 170 ruble bizim başlangıcımız oldu."

Usta sanatçı, bugün çoğunlukla keçe, ipek, keten gibi kumaş ve ham maddelerden ulusal geleneksel renkler taşıyan giysiler üretiyor. Başkentteki ‘KG Art’ adlı dükkanında ülkedeki diğer geleneksel etno tasarımcıların ürettikleri ürünlere de yer vererek, işini geliştirmeye çalışıyor. Sanatçı, dükkanının adını KG Art koymasının nedenini ise tüm ürünleri kapsaması olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı: "Dükkanımızda, gördüğünüz gibi sadece bizim yaptığımız ürünler yok, ülkedeki diğer tasarımcıların ve el sanatçılarının ürünleri de var. Gelecek planlarımızda dükkanı kentin diğer noktalarında ve bölgelerinde de açmak niyetindeyiz. Bunun yanı sıra farklı tasarımcıların ürünlerine de yer verme umudumuz var."

Dükkanının arkasındaki atölyede 4 el sanatçısı arkadaşı ile çalışan Kaçaganova, ürettiği giysileri yurt dışına da gönderiyor. Özel koleksiyonları ile de tanınan yetenekli sanatçının ürünleri, ülkedeki ünlü şarkıcı ve sunucular tarafından da tercih ediliyor.

 

Uğur Özen

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2016 Cuma 16:34 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 16:34
banner25
YORUM EKLE

banner26