Kırgız edebiyatının velud kalemi: Beksultan Cakiyev (video)

Kırgızistan'ın yaşayan en önemli yazarlarından Beksultan Cakiyev, ülkede halk kahramanı olarak da anılıyor. Kırgızlar’ın ünlü destanı Manas’la ilgili çalışmalara da imza atan yazarın eserleri, opera bale ve tiyatroya da uyarlandı.

Kırgız edebiyatının velud kalemi: Beksultan Cakiyev (video)

Beksultan Cakiyev, Kırgız edebiyatının önemli yazarlarından biri. 80 yaşındaki usta yazar, onlarca roman, öykü, tiyatro oyunu, film senaryosu ve çeviri çalışmasına imza attı. Cakiyev, Min Kıyal, Altın Ayak, Hüküm, Buluşma, Kalp Kırmadan Yaşayalım ve Ceza adlı birçok eser verdi.

1989'da yazdığı 'Cürölüçü Cürök Oorutpay'' eseri ''Birbirimizi Üzmeyelim'' adıyla Türkçe’ye de çevrildi. Bübüsara Beyşenaliyev Üniversitesi'nde ders veren Cakiyev, 2005'de profesör ünvanını aldı. Kırgız destanlarının tanıtımı ile ilgili yaptığı çalışmaları da bulunan usta kalemin bugün üzerinde çalıştığı yeni eserler de var.

Beksultan Cakiyev çalışmalarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ben hiçbir zaman bitirmediğim emeklerim hakkında bir açıklama yapmam. Çünkü, söylersem sonrasını yazmak istemem. Bir çok eserim böylece yarıda kaldı. Ama üzerinde kalem oynatmakta olduğum bir iki yapıtım var. Bir piyes var; tamamlanmak üzere olan ve bir de öz yaşam öyküsü. Yakın zaman önce 'Manas Destanı Resimde' kitabını bitirdim. Manas destanını anlaşılır ve resimli bir şekilde anlatmamı istediler. Ben de yaptım."

Beksultan Cakiyev'in eserleri opera, bale ve tiyatroya da uyarlandı. İlk eseri ''Babanın Kaderi'' oyununda, savaş sırasında yaşanan dramı gözler önüne serdi. İlk kez 1960'da sahneye taşınan oyun, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kore ve Rusya'da da izleyicilerle buluştu. Usta yazar Beksultan Cakiyev, halen yazmayı ve sosyal projelerde yer almayı sürdürüyor.

 

Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 10:30
YORUM EKLE

banner19