Kırgız çocuklar kukla tiyatrosuyla eğlendi (video)

Dünya Kuklacılık Günü, Bişkek'te Musa Cangaziyev Kırgız Devlet Kukla Tiyatrosu'nda kutlandı. Çocuk izleyiciler için 65 yıldır perdelerini kapatmayan tiyatroda özel olarak iki masal sahnelendi.

Kırgız çocuklar kukla tiyatrosuyla eğlendi (video)

 

Dünya Kuklacılık Günü, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek’te renkli etkinliklerle kutlandı. 1939’dan bu yana çocuk izleyicileri buluşturan Musa Cangaziyev Kırgız Devlet Kukla Tiyatrosu, Dünya Kuklacılık Günü'ne özel olarak perdelerini açtı.

Oyunlar öncesinde tiyatronun bahçesinde toplanan çocuklar maskotlarla eğlenceli anlar yaşadı. Musa Cangaziyev Kukla Tiyatrosu, 21 Mart Kuklacılar Günü için özel bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte minikler kuklaların nasıl yapıldığını da görme fırsatı buldu.

Kırgızistan’daki 2 kukla tiyatrosundan biri olan Musa Cangaziyev Kukla Tiyatrosu, ‘Biz Kukla Oynayacağız’ sloganıyla gerçekleştirdiği açık kapı gününde iki kukla oyunu sahneledi. Çocuklar sahnede ‘Herkese Mutluluk’ oyununun yanı sıra “Yavru Fare" ve "Söz Dinlemez Yavru Leylek" masallarını izledi.

Etkinlik kapsamında çocuklara kuklaların nasıl oynatıldığı da gösterildi. Ünlü Kırgız Halk Ozanı Musa Cangaziyev’in adını taşıyan kukla tiyatrosu her pazar çocuk izleyicileri ağırlıyor.

Bugüne kadar 400’den fazla, oyun sahneleyen Cangaziyev Kukla Tiyatrosu kuklacıları, çeşitli uluslararası yarışmalarda da başarılarını kanıtladı. Özel gösteriler için farklı yerlere turneler de düzenleyen tiyatro, mali sıkıntılara rağmen çalışmalarını sürdürüyor.

 Uğur Özen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 11:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26