Kırcaali'de Türk Müziği Konseri (video)

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Kırcaali’de bir konser verdi. Kültür evindeki konserde, Anadolu ezgileri ve dansları yankılandı. Büyük ilgi gören konserde coşku dolu anlar yaşandı.

Kırcaali'de Türk Müziği Konseri (video)

Zeybek, halay, horon gibi Anadolu halk oyunları Kırcaali'deki etkinlikte sahnelendi. Balkan müzikleri ve Rumeli türkülerinin yankılandığı programda semah gösterileri de vardı, ilahiler de.

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın Kırcaali konseri, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği ve Türk Kültür ve Sanat Derneği’nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Konseri izlemeye gelen yüzlerce kişi, sanatçılara coşkuyla eşlik etti. Gaziantep Üniversitesi Türk musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Dr. Hakan Tatyüz de Kırcaali’deki konserden memnundu. Hakan Tatyüz konser etkinliği hakkında şu ifadeleri kullandı: “Amacımız Türk kültürünü, Gaziantep kültürünü Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımıza, kardeşlerimize tanıtmak... Dolayısıyla bu amaçla Balkanlara turneye çıktık. Konser muhteşemdi. Kendimizi Türkiye’de gibi hissettik. Her yerde coşkuyla karşılandık. Çok güzel bir misafirperverlik sergilediler. Muhteşem bir iki gündü.”

Koro üyeleri etkinlik hakkında şunları söylediler: “Birçok Balkan ülkesi gezdik. Burada bizi en çok duygulandıran olay, bizim gibi Türkçe konuşmaları. Bizi çok sıcak karşıladılar. Türkülerimizle birlikte ağladılar, türkülerimizle birlikte coştular. Bu bizi çok duygulandırdı.”

Kırcaali'deki geniş yelpazeli müzik ve folklor şöleni Yunanistan'da Gümülcine ve Kavala’da da devam edecek.

 

Sevda Dükkancı

Yayın Tarihi: 30 Mayıs 2016 Pazartesi 16:25 Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 16:25
banner25
YORUM EKLE

banner26