Kırcaali sofralarına Ramazan bereketi hakim (video)

Bulgaristanlı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de Ramazan ayı ibadetlerle, iftar davetleriyle sürüyor. Ramazan ayına özel lezzetler hazırlamak için pazarın yolunu tutan Müslümanlar, geleneksel tatlardan vazgeçmiyor.

Kırcaali sofralarına Ramazan bereketi hakim (video)

Kırcaali, Ramazan ayında farklı bir atmosfere bürünüyor. Bu ayı ibadetle geçirmek isteyen Müslümanlar camilere akın ediyor. Ramazan sofraları için alış verişin adresi de şehir pazarı oluyor. Fiyatların da uygun olması pazarı günün her saati canlı kılıyor.

Bulgaristan'ın güneyinde yer alan Kırcaali şehri, modern dokuyla geleneksel kültürün iç içe bulunduğu bir bölge. Ülkenin en gelişmiş ve yeşil şehirlerinden biri olan Kırcaali'de bu Ramazan ayı Müslümanların kalplerinde manevi bir iklime vesile oluyor.

Açık pazarda, bölge köylerdeki çiftliklerin ürünleri de alıcısıyla buluşuyor. Avrupa Birliği'nin en yoksul ülkesi listesinde bulunan Bulgaristan'da yaşanan ekonomik sorunlara rağmen Kırcaalili Müslümanların iftar sofraları Ramazan ayının bereketiyle donatılıyor.

Ramazan bereketiyle geliyor

Ramazan ayında artan yoğun ilgiden Kırcaalili pazarcılar da memnun. Kırcaali pazarında kiraz satışı yapan bir esnaf, Ramazan ayındaki pazarın haliyle ilgili şu şekilde konuştu: “İnsanlarımızın pek alım gücü yok. Fakat Ramazan ayı bereketiyle geliyor. Satışlarımız şu an gayet iyi. Fakat biz yine fiyatları düşük tutmaya çalışıyoruz. Ramazan ayında indirim yapıyoruz ki, misafirine ikram etmek isteyen insanımıza yardımcı olalım.”

Bulgaristan'da Müslüman nüfusun varlığı her geçen yıl artıyor. Bu artış kendini Kırcaali'de yoğun olarak hissettiriyor. Türkiye ile sınırların açılması da, Bulgaristanlıların İslam'ı yakından tanıma sebepleri arasında sıralanıyor. Kırcaali'de Bulgar ve Türklerin saygı ve anlayış içinde birlikte yaşaması, kentin ''hoşgörü şehri'' ünvanıyla anılmasına vesile oluyor. 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 07 Temmuz 2015 Salı 13:16 Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 13:16
banner25
YORUM EKLE

banner26