Kırcaali, Kardeşlik İftarı'nda buluştu (video)

İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi, kardeş belediyesi olan Kırcaali ve ilçelerinde iftar yemeği düzenledi. İki belediyenin başkanlarının da katıldığı iftar sofraları; Kırcaali'nin ardından Kirkova ve Mestanlı'da kuruldu

Kırcaali, Kardeşlik İftarı'nda buluştu (video)

Gaziosmanpaşa Belediyesi, kardeş belediyesi olan Kırcaali'de “Kardeşlik İftarları” etkinliğine imza attı. Etkinlik kapsamında 2 bin 400 kişi iftar sofrası etrafında buluştu. Bölge Müslümalarının yoğun ilgi gösterdiği organizasyon Kırcaali’nin üç ayrı ilçesinde düzenlendi.

Gaziosmanpaşa’da yaşayan Kırcaali kökenli 100 kişilik bir grup da, Kardeşlik İftarları’na katılmak üzere Kırcaali’ye geldi. Balkanlarda Vefa Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen iftara, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis de katıldı. 

Kırcaali farklı bir yer

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Kardeşlik İftarı'yla alakalı şu şekilde konuştu: “Kırcaali ile kardeş bağlarımız on yıl önce başladı. Daha önce biz kardeş şehir ilan edildik, ilişkilerimiz değişik şekilde devam edip geldi. Tabi Ramazan ayı, kardeşlik ayı, huzur ayı, dostluk ayı dedik. Kardeş belediyemizle bunu pekiştirmek, geliştirmek adına, dostluğumuzu devam ettirmek adına bir iftar programı tertip ettik.” 

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis de şu şekilde konuştu: “Kırcaali her zaman hoşgörü merkezi diyoruz. Kırcaali'de hiç bir zaman Bulgarlarla Müslümanlar arasında bir problemin olmadığını görüyoruz. Kırcaali merkezinde bu iftarı aslında çok yerde göremezsiniz. Kırcaali farklı bir yer. Kırcaali merkezinde Hristiyanlarla Müslümanlar barış içinde, hoşgörü içinde bir iftar yemeği coşkusu ve mutluluğunu aynı anda yaşıyoruz.”

Yaşlı, genç her yaştan Müslümanın yoğun ilgi gösterdiği iftar organizasyonuna katılanlar da programdan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kırcaalili Mehmet Bilal iftarla ilgili hislerini şu şekilde ifade etti: “İnsanlar burada toplanıyor uzun zamandır. İnsanlar, bayramlar ve iftarlar sayesinde bir araya gelip hem sohbet ediyor, hem eski günleri yad ediyorlar. Biz de genç nesil olarak onların gelenek, göreneklerini, bayramı nasıl kutladıklarını işte bu iftarlar sayesinde öğrenmiş oluyoruz.”

İftar programının sonunda katılımcılara abdest ve namazla alakalı bir rehber kitapçık da hediye edildi.

 

Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2015 Salı 13:40 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 13:40
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26