Kibritten gemi maketleri, heykeller yapıyor (video)

Lübnan'da tekerlekli sandalyeye mahkum olan Tufik Dahir, kendisine göre sabır ve irade diye tanımladığı ancak ona iki Guinness rekoru kazandıran özgün bir sanata imza atıyor. Dahir'in sanatının temel malzemesi ise kibrit.

Kibritten gemi maketleri, heykeller yapıyor (video)

Lübnan'da tekerlekli sandalyeye mahkum olan Tufik Dahir, kendisine göre sabır ve irade diye tanımladığı ancak ona iki Guinness rekoru kazandıran özgün bir sanata imza atıyor. Dahir'in sanatının temel malzemesi ise kibrit. Sadece kibrit çöplerini kullanarak bugüne kadar Titanik Gemisi ve Eyfel Kulesini yapan Dahir'in iki Guinness rekoru var. Tufik Dahir'in şimdiki hedefi Mescid-i Aksa.

"Biri benim arabamı satın almak istedi. Ben de ertesi gün sabah gel dedim. Ancak o silahını çıkarıp beni vurdu. Bu yüzden felç oldum." diyerek tekerlekli sandalyeye mahkum oluşunu anlatan Tufik Dahir, kendisini vuran kişinin 5 yıl sonra yargılanıp sadece bir ay hapis cezası aldığını ifade etti. Kibrit sanatçısı Tufik Dahir konuşmasını şöyle sürdürdü: "2 ay sonra onun serbest olduğunu gördüm ve kendi kendime onun ölmesi gerektiğini söyledim ve 100 dolara bir silah aldım ve onu takip edip ateş ettim. Onu öldürdüm ve polise giderek onu öldürdüğümü söyledim ve hapse girdim. Hapisteyken zamanımı geçirebilmek için birşey yapmam gerektiğini düşündüm. Her daim ne olduğunu düşünerek mi geçirmeliydim?"

Hapishanedeyken kibritlerle bir şeyler yapmaya başladığını söyleyen Tufik Dahir, ilk olarak ölen babasının fotoğrafına bir çerçeve yaptığını ifade etti. Tufik Dahir o günleri şöyle anlattı: "Kibrit çöplerinden birşey yapma fikri aklıma geldi. Hapisteyken ilk yaptığım şey ölen babamın fotoğrafının çerçevesi oldu. Kendi kendime bu hapisten çıkacağım ve sergide yer alacağım. İnsanlara hapiste ne yaptığımı göstereceğim, dedim. O gün yani özgürlük günü sonunda geldi. 4 yıl 2 ay ve 23 gün sonra Cumhurbaşkanı affı ile çıktım. Titanik filmi gösteriliyordu o zamanlar. Oğlumla filmi seyretmeye gittik. Filmin dvd'sini aldım. İzlerken de durdurup ölçüler alıyordum. Böylece Titanik işine başladım. Titanik'i yaparken bir sergiye katıldım. Önceki işlerimi satıp elde ettiğim gelirle de Titanik için gerekli olan kibritleri aldım."

Titanik maketini yapmadan önce Baalbek kalıntılarını 3 ayda tamamladığını ve onun sonrasında da Harisa'daki Hazreti Meryem heykelini 8 ayda bitirdiğini vurgulayan Tufik Dahir şu şekilde konuştu: "Titanik 1,5 yılda bitti. 6 bin 6 yüz saatime mal oldu. 18 milyon 400 bin kibrit kullandım. 460 kibrit kolisi aldım. 5 tür kibrit çöpü vardı. Bunları bulmak hiç de kolay olmadı. 2 bin yüz küçük ışık aldım. Tüm detaylarıyla 6 kat tamamen kibritlerden yapıldı. Hiç bir çivi yok. Hepsi yapıştırma metodu ile birleştirildi. Titanik bana 7600 dolara mal oldu.

Ben tüm vaktini sandalyede geçiren biriyim. Beni hiçbir şey yapamayan biri olarak görüyorlar. Ancak ben onlardan daha iyi ayakta durabildiğim kanısındayım. İrade, biraz iman, biraz sabır, tamam kafi. İster felçli olsun ister değil."

 Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 10:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26