Kıbrıs Lefkoşa'da Selimiye Camii (Video Haber)

Kıbrıs'daki en büyük ibadethane olan Selimiye Camii, 14. asırda katedral olarak inşa edilen ve Osmanlı'nın Lefkoşa'yı fethi ile cami olan gotik bir bina...

Kıbrıs Lefkoşa'da Selimiye Camii (Video Haber)

 

Kuzey Lefkoşa'da bulunan Selimiye Camii yüzyıllara meydan okuyarak bugün hâlâ eski görkemini koruyor. Kıbrıs'taki en büyük, ibadethane olarak bilinen Selimiye Camii adadaki en önemli gotik mimarî eser olarak kabul ediliyor. Kıbrıs'ın en önemli kilisesi olması nedeniyle Luzinyan krallarının taç giyme törenleri de burada yapılmaktaydı.

1373 yılında Cenevizliler, 1426'da Memluklular tarafından yağmalanan bina, 15. Ve 16. asırlardaki depremlerde de zarar gördü. Fransız mimar ve ustalar tarafından inşaa edilen katedral, orta çağ Fransız mimarisinin örneklerinden biri. Girişte kapının üzerinde taş oyma pencereler eşsiz bir gotik sanatı örneği olarak kabul ediliyor.

Osmanlı'nın fethinin ardından camiye çevrilen katedralde iki minare bulunuyor. Bir zamanlar hazine dairesi olarak kullanılan mekân ise, bugün caminin kadınlar bölümü olarak kullanılıyor. Camiye 1954 senesinde, Kıbrıs'ın fethini gerçekleştiren Osmanlı padişahı 2. Sultan Selim'in ismi verildi.

Caminin geniş bahçesinde bir de şadırvan bulunuyor. Hem ibadet etmek isteyen Müslümanlar hem de adanın tarihine kısa bir yolculuk yapmak isteyen turistler için Selimiye Camii kuzey Lefkoşa'daki önemli bir adres...

 

Derya Köseoğlu bildirdi (Kuzey Haber Ajansı-KKTC)

Yayın Tarihi: 13 Nisan 2013 Cumartesi 12:02 Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2013, 12:02
banner25
YORUM EKLE

banner26