Keşmir Kültür Günü 25. kez düzenlendi (video)

Pakistan'da 25. Keşmir Kültür Günü düzenlendi. Etkinlikle Keşmirli ustaların yıllardır yaşattığı geleneksel sanatlar katılımcılarla buluştu

Keşmir Kültür Günü 25. kez düzenlendi (video)

Dokuma paspaslar, ağaç oymacılığı, Keşmir takıları ve bölgeye ait kültürel ögeler Pakistan'da 25. Keşmir Kültür Günü’nde sergilendi. Kültür gününde Pakistan'da ve Keşmir'de en önemli el sanatlarından kabul edilen ağaç oymacılığı ve Keşmir’in olmazsa olmazı takı sanatı yer aldı.

Ünü dünyaya yayılan Keşmir takıları, daha çok gümüş ve değerli taşlar kullanılarak yapılıyor.

Keşmir’in yüzyıllara meydan okuyan el sanatlarından biri de dokuma paspaslar. Tamamen yünden yapılan paspaslar, nakışlarla süsleniyor. Keşmir’in en eski el sanatlarından olan dokuma paspaslar, soğuk zeminlere önlem amacıyla doğan bir sanat dalı. Keşmirli ustaların maharetli elleriyle birer sanat eserine dönüşen paspaslar, artık evlerin duvarlarında aksesuar amaçlı da kullanılıyor.

Pakistan, teknolojiye rağmen el sanatlarının yaşatıldığı ülkelerin başında geliyor ve her bölgenin kendine has gelenek ve göreneklerini daha uzun yıllar saklayacak gibi görünüyor. Düzenlenen kültür günleri, Keşmir’in yaşayan miraslarına hem tanıklık ediyor hem de geçmişin izlerini bugüne taşıyor.

 

Mustafa Deveci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 15:26
banner12
YORUM EKLE

banner19