Kendisini güzel insan yetiştirmeye adamıştı (video)

Bugün Türkiye'de bilim ve kültür hayatına önemli katkı sağlayan 'Hocaların Hocası' lakabıyla anılan Prof. Dr. Sabahattin Zaim'i, Sabahattin Zaim Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut ile konuştuk.

Kendisini güzel insan yetiştirmeye adamıştı (video)

Hocaların hocası Sabahattin Zaim, 1926'da Makedonya’nın İştip kasabasında dünyaya geldi. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra 1934’te ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti.

Sabahattin Zaim'i “Bu memlekette kendisini güzel insan yetiştirmeye adamış bir hocaydı” diye anan Sabahattin Zaim Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Balkanlar'dan Anadolu'ya göç etmiş bir ailenin çocuğu olarak, belki de bir muhacir genç olarak zor şartlarda, cumhuriyetin zor yıllarında okuyup en üst mertebelere kadar yükselmiş. İstanbul Üniversitesi'nde ve diğer üniversitelerde, vakıflarda, gönüllü teşekküllerde, derneklerde, kısacası hem sivil toplum hem de devlet kuruluşlarında ömrünü bu memleketin istikbalde emanet edilecek gençlerini yetiştirmeye adamış bir insandı Zaim Hoca.”

İştip’te başladığı ilk öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Zaim, Fatih Ortaokulu ve Vefa Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden 1947’de mezun oldu. Sabahattin Zaim, 1947-1949 yılları arasında Fatih ve Eyüp’te kaymakam vekilliği yaptı. Ardından Adıyaman, Sinop ve Kastamonu’nun ilçelerinde kaymakamlık görevinde bulundu.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doktora eğitimine başlayan Zaim, "Yerim ilim hayatıdır" diyerek kaymakamlık görevini bıraktı ve 40 yılı aşkın süre hizmet vereceği akademi dünyasına adım attı. 1965’te profesör olan Zaim, çok sayıda öğrenci yetiştirdi.

Sabahattin Zaim, Amerika, Almanya ve Suudi Arabistan'daki üniversitelerde araştırmalarda bulundu. Ulusal ve uluslararası ödüller kazandı. 1965'de yayınladığı “Çalışma Ekonomisi” adlı eseriyle Türkiye’ye bu disiplini getiren kişi oldu.

Geleneğe yaslanarak geleceği yeniden inşa etmek

Akademik ve idari bir çok görevde bulunan Sabahattin Zaim, hayatı boyunca çok sayıda vakıf ve cemiyetin de kurucu üyeliğini yaptı. Talebesi Prof. Dr. Mehmet Bulut, Zaim'in bu hususiyeti ile alakalı şu ifadeleri kullandı: “Kendi ilmi medeniyet birikimimize yaslanarak, medeniyetimizden ve tarihimizden güç alıp istikbalde yeniden o medeniyeti ihya edecek önemli katkıları oldu. Ekonominin yeni bir paradigmaya göre şekillenmesi ve buna göre bunun ilmi alt yapısının oluşturulması, kurumlarının hayata geçirilmesi yolunda da büyük gayretler sarfetti. Dolayısıyla kendi geçmişinde deyim yerindeyse geleneğe yaslanarak geleceği yeniden inşa etmeyi en iyi temsil eden kişilerden biri idi Sabahattin Zaim.”

1998-2004 yılları arasında YÖK üyeliği yapan, yarım asır devlet hizmetinde bulunan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 10 Aralık 2007'de İstanbul'da dünyaya gözlerini yumdu. Zaim, ardında onlarca kitap, sayısız makale bıraktı. Akademik hayatında binlerce öğrenci, bilim adamı ve uzman yetiştiren zaim, fikirleri ve hizmetleriyle bilim ve kültür alanında önemli katkılar sağladı.

Sabahattin Zaim kimdir (video): //www.dunyabizim.com/?aType=videogaleri&videoID=439

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Aralık 2015 Cuma 14:59 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 15:11
YORUM EKLE

banner19

banner36