Kendine Peyami Safa'yı örnek alan bakkal (video)

Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Tomurcuk Gıda adlı bakkalda, ancak bir sahafta karşılaşabilecek sayıda kitap bulunuyor. 1984'ten bu yana bakkalını açık tutan Emin Okura, okumaya olan tutkusu ve kitap dolu bakkalıyla şaşırtıyor.

Kendine Peyami Safa'yı örnek alan bakkal (video)

Bakkaliyelik ürünler ile kitapların, dergilerin, ansiklopedilerin iç içe olduğu bir dükkân. Bir bakkal mı, yoksa bir sahaf mı olduğu konusunda merak uyandıran bir yer. Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Emin Okur’un sahibi olduğu bu dükkânda, hem kitaplar hem de bakkaliyelik malzemeler bulunuyor.

1973’e kadar gazete bayiinde, 10 yıl da kitap dağıtım şirketinde çalışan Emin Okur, 1984’ten beri bu işi yürütüyor. Tomurcuk Gıda adını verdiği dükkân, her ne kadar bakkal imajı verse de, ilk seferde kitapların daha da ağırlıklı olduğu göze çarpıyor.

Gıda maddeleri = Cingöz Recai kitapları

Emin Okur sahibi olduğu dükkânla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Peyami Safa geçimini kalemiyle kazanan bir kişiydi. Kalemi geçimini sağlamaya yetmeyince Server Bedi takma adıyla Cingöz Recai serisini yazmaya başladı. Ben dükkânımdaki gıda ve temizlik maddelerini Peyami Safa'nın Server Bedi takma adıyla yazdığı kitaplara benzetiyorum. Kitapları da edebi kaygılarla yazdığı romanlara benzetiyorum.”

Çoğu kez bakkaliyelik bir malzeme almak için buraya gelen insanlar, özgün bu örnek ile karşılaşmanın heyecanını yaşayabiliyor. İçerisinde süreli yayınların, ansiklopedilerin, kitapların bulunduğu bu bakkalda, neredeyse herkese hitap edebilecek türden kitap mevcut. Sahip olduğu 3 çocuğunun da yüksek eğitim almasını sağlayan Emin Okur, tam anlamıyla bir okuma âşığı. Kitabı ve okumayı çok sevdiğini söyleyen Emin Okur “Okuyamamanın tek haklı sebebi var, o da kitap elde uyumak” diye konuştu.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2015, 17:16
YORUM EKLE

banner19